Kamery live
prognoza pogody

Umowa na budowę ostatniego kilometra obwodnicy wschodniej – podpisana

30 sierpnia 2021 16:40
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Dwadzieścia trzy miesiące potrwa budowa ostatniego odcinka obwodnicy wschodniej, czyli kilometra drogi na przedłużeniu ul. Sikorskiego w kierunku południowym. Burmistrz Grzegorz Watycha podpisał dziś umowę wykonawczą z przedstawicielem wybranej w przetargu firmy, czyli wiceprezesem i dyrektorem technicznym Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego – Andrzejem Pocięglem.

Koszt tej inwestycji, która ma skutkować odciążeniem centrum, a zwłaszcza ul. Szaflarskiej z ruchu tranzytowego, szacowany był wstępnie na ok. 11 milionów zł. 55-procentowe dofinansowanie uzyskane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg miało więc wynosić 6 milionów zł. Korzystna oferta miejscowej i sprawdzonej firmy sprawiła, że koszt realizacji zmniejszył się do ponad 8 milionów 608 tys. zł. Oznacza to, że i proporcjonalnie pomniejszona dotacja uwolniła środki, które zasilą jakąś inną drogową inwestycję w Małopolsce – z listy rezerwowej. Dofinansowanie wyniesie ostatecznie ponad 4 mln 734 tysiące zł.

Projekt odcinka również wykonało miejscowe biuro Roberta Dudy.

– Od osiedla Polana Szaflarska zostały przy tym odcinku zaprojektowane parkingi z myślą o turystach, którzy chcą się wybrać na spacer, przyjadą z rowerami lub będą się chcieli wybrać do Strefy Relaksu – mówi burmistrz Grzegorz Watycha.Będą też na pewno wykorzystywane przez mieszkańców, gdyż na osiedlach samochodów przebywa.

Miejsca postojowe posłużą też przybywającym na miasteczko komunikacyjne, a w przyszłości – także na pumptrack i do skate-parku. Z miasteczkiem komunikacyjnym sąsiadują bowiem tereny przeznaczone pod te atrakcje. Jeśli z terenu bloku Mieszkanie Plus powstanie zjazd – dostęp do obwodnicy będą mieli także jego mieszkańcy.

Uskutecznienie budowy obwodnicy możliwe było dlatego, że miasto dysponowało terenami już wcześniej rezerwowanymi i wykupowanymi pod tę inwestycję. Ostatni odcinek zamknie ciąg zaczynający się od ronda na Kowańcu, biegnący przez most w ul. Legionów Piłsudskiego, do ul. Waksmundzkiej, ronda w Alei Tysiąclecia, następnie niedawno wyremontowaną ul. Sikorskiego do Podtatrzańskiej. Ostatni odcinek powstanie właśnie między końcówką ul. Podtatrzańskiej (przy ścieżce do kładki na Białym Dunajcu) a początkiem ul. Szaflarskiej Bocznej. W tym miejscu właśnie planowane jest kolejne miejskie rondo. Ostatni fragment obwodnicy będzie biegł między blokami Polany Szaflarskiej a brzegiem Białego Dunajca. Przy okazji tej realizacji prosiłby się oczywiście remont Szaflarskiej Bocznej i tę sprawę miasto też ma na uwadze.

Wzdłuż obwodnicy ma pobiec powiatowa z kolei ścieżka rowerowa, a projektant przewidział i zieleń wysoką – w pewnych fragmentach nawet dwurzędowo. Rolkarze, mamy z wózkami i właściciele hulajnóg na pewno będą wdzięczni za kostkę bezfazową na ciągu pieszym.

Szczęściem tej budowy jest fakt, że dopóki nie wkroczy ona w obszar na skrzyżowaniu z Szaflarską, przebiegać może zupełnie bez kolizji z ruchem, bo po niezabudowanym terenie. Wykonawca jeszcze przed podpisaniem umowy – w obliczu wysokich cen i deficytu materiałów budowlanych – zgromadził strategiczne zapasy.

– Chcemy jeszcze w zimie jakiś zakres prac wykonać w korycie drogi – deklaruje wiceprezes PPD-M. – Jeżeli zima będzie łagodna, to nie wykluczamy przyspieszenia terminu.   

 (asz)

Anna Szopińska 30.08.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również