Kamery live
prognoza pogody

Uczniowie II LO posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży

4 czerwca 2017 14:58

Marcelina Januszek i Hubert Małysiak, uczniowie klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, jako posłowie uczestniczyli w XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Była to nagroda za wyróżniającą realizację autorskiego projektu pt. „Stanisława i Józef Papieżowie – lokalni bohaterowie” w konkursie przeprowadzanym przez Kancelarię Sejmu RP.

Uczniowie II LO posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży

„Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej” – to temat przewodni XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się w czwartek 1 czerwca 2017 r. w Sejmie.

Obrady otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Młodych polityków powitała też sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Marcelina Januszek i Hubert Małysiak uczestniczyli w debacie parlamentarnej nad projektem uchwały w sprawie miejsca lokalnych bohaterów w przestrzeni publicznej wolnej od symboli propagujących systemy totalitarne. Posiedzenie zakończyło się podjęciem wspólnej uchwały.

Głównym organizatorem XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży była Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Sejm Dzieci i Młodzieży to pierwszy dziecięco-młodzieżowy parlament w Europie. Młodzi posłowie, wyłonieni w konkursie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, zasiedli w sejmowych ławach już w 1994 r. z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej. Obecnie podobne przedsięwzięcia są realizowane m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.

O realizacji projektu pisaliśmy wcześniej tutaj. Materiał filmowy na ten temat – w “Przeglądzie Tygodniowym” z 5 kwietnia br. 

źródło: szkoła

NT24TV 04.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również