Kamery live
prognoza pogody

Turyści udzielili pierwszej pomocy. “Wzorowa postawa”

13 września 2022 21:42
W sobotę, 10 września po godzinie 19 do Grupy Podhalańskiej GOPR dotarło zgłoszenie o osobie nieprzytomnej, znajdującej się na Ścieżce Pienińskiej w okolicach Leśnickiego Potoku na Słowacji. Pierwszej pomocy, polegającej na uciskaniu klatki piersiowej, udzielili kobiecie przygodni świadkowie zdarzenia. To dzięki ich działaniom, kontynuowanym później przez ratowników górskich przy użyciu automatycznego defibrylatora, udało się przywrócić spontaniczne krążenie.
Turyści udzielili pierwszej pomocy.
 
Tuż po przyjęciu wezwania, polscy ratownicy poinformowali słowackie służby ratownicze i niezwłocznie wyruszyli do zdarzenia. Po dotarciu na miejsce zastali turystów udzielających pierwszej pomocy, uciskając klatkę piersiową.
Po przejęciu działań, ratownicy kontynuowali resuscytację z wykorzystaniem dostępnego sprzętu w tym automatycznego defibrylatora (AED). Ratownicy wykonali 11 cykli w tym 1 skuteczne wyładowanie AED, co pozwoliło uzyskać powrót spontanicznego krążenia.
Następnie ratownicy kontynuowali opiekę nad poszkodowaną osobą i na wspomaganym oddechu przekazali ją słowackiemu pogotowiu ratunkowemu.
Po zakończeniu działań na miejscu zdarzenia, ratownicy wzięli pod opiekę na dyżurkę w Szczawnicy partnera poszkodowanej pacjentki.
 
Powyższe zdarzenie bardzo dobrze pokazuje jak wielkie znaczenie w łańcuchu przeżycia mają przygodni świadkowie zdarzenia, którzy rozpoczęli akcje ratunkową, jesteśmy pełni podziwu dla turystów i szczerze gratujemy wzorowej postawy na szlaku – podkreślają ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR.
 
źródło: GP GOPR/Facebook
os 13.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również