Kamery live
prognoza pogody

Tunel na zakopiance miał być gotowy 30 czerwca. Ale nie będzie

29 czerwca 2022 14:24

Pod koniec czerwca pracownicy Astaldi mieli zejść z placu budowy. Na dzień przed budową wiadomo, że do końca pracy pozostała daleka droga.

Tunel na zakopiance miał być gotowy 30 czerwca. Ale nie będzie

fot. GDDKiA 

Najpierw wykonawca miał zejść z budowy 7 lutego, później – po podpisaniu aneksu do umowy przez GDDKiA – Astaldi miało zakończyć wszystkie prace 30 czerwca. Tak jednak nie będzie. Już teraz drogowcy przyznają, że włoska firma odpowiedzialna za budowę dwukilometrowego tunelu ma duże opóźnienia.

 – Na ukończeniu jest wyposażanie techniczne tunelu. W prawej nitce tunelu jest już położona górna warstwa nawierzchni bitumicznej i trwa sprzątanie. W lewej nitce tunelu trwa jeszcze układanie nawierzchni i ma zakończyć się w lipcu. Nie zakończyły się jeszcze roboty przed portalami. Więcej pracy jest przed portalem południowym. Wykonawca wg. naszych informacji mobilizuje siły, by nadrobić opóźnienia – informuje Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie.

Według informacji przekazywanych przez drogowców, roboty związane z przebudową sieci na zewnątrz tunelu są odebrane. Rozpoczynają się za to przygotowania do złożenia wniosków na odbiory kolejnych robót. Wnioski o uzyskanie decyzji pozwalających na użytkowanie mają być składane etapowo. W pierwszej kolejności będą dotyczyły budynków związanych z funkcjonowaniem tunelu, np. zapasowego budynku dyspozytorni Centrum Zarządzania Tunelem, który znajduje się przed portalem północnym. 

Kiedy kierowcy najwcześniej przejadą tunelem? Wygląda na to, że w okolicy Świąt Bożego Narodzenia.

 – Ćwiczenia Straży Pożarnej mają się odbywać w tunelu, w 2 połowie sierpnia 2022 r. Oddanie tunelu do ruchu przewidywane jest po dokonaniu wszystkich odbiorów, co może potrwać nawet 3 miesiące. Przewidujemy, że tunel zostanie oddany do ruchu w IV kwartale 2022 r – dodaje Mikrut.

Astaldi za kolejne opóźnienie w postępach prac musi spodziewać się kar finansowych. Jednocześnie włoska firma złożyła Generalnej Dyrekcji kolejne roszczenia. Dotyczą one inflacji oraz wzrostu cen materiałów budowlanych. Według nieoficjalnych informacji wykonawca będzie się domagał 100 mln zł większego wynagrodzenia od przewidzianego. Przypomnijmy: dwukilometrowy odcinek łączący Naprawę ze Skomielną Białą miał powstać za 968 mln zł. 

Piotr Starmach 29.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również