nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

„Tu zaczęła się historia polskiego szybownictwa”

Zabytkowe szybowce z lat 50-tych, samoloty z I Wojny Światowej, zapierające dech w piersiach widoki i historyczne miejsce, w którym sto lat wcześniej rozgrywane były ogólnopolskie zawody lotników. II Zlot Zabytkowych Szybowców w Czarnej Górze przyciągnął rzesze pasjonatów lotnictwa.

To właśnie w Czarnej Górze sto lat temu ówczesny Związek Lotników Polskich zorganizował pierwsze krajowe zawody szybowcowe. Spośród wzniesień takich jak Gubałówka czy Antałówka w Zakopanem, najlepszym miejscem dla szybowców okazała się właśnie góra Litwinka.

– Chcąc przypomnieć tą górę sięgnęliśmy po najstarsze szybowce, jakie w Polsce występują – mówi nam Marek Lijewski, dyrektor aeroklubu w Nowym Targu. – Są to szybowce z lat 50-tych i 60-tych. Utrzymane są w stanie lotnym dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu ich właścicieli.

Członkowie nowotarskiego aeroklubu postanowili przypomnieć zasługi spiskiego wzgórza dla polskiego lotnictwa. W ten sposób zorganizowano już drugą edycją Zlotu Zabytkowych Szybowców. Poza szybowcami zaprezentowano również samoloty z czasów I Wojny Światowej.

Więcej informacji na temat II Zlotu Zabytkowych Szybowców dowiecie się oglądając nasz materiał video umieszczony poniżej. Zapraszamy do oglądania.

/ps/

3 0

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna
array(2) { [0]=> int(56) [1]=> int(68) }