Kamery live
prognoza pogody

“Trzeba było nas nie wkur…ć”! Duża manifestacja w Stolicy Podhala (zdjęcia, video)

Wyciszenie Włącz dźwięk

To była nadspodziewanie duża manifestacja w Stolicy Podhala. Około tysiąca, głównie młodych osób wzięło udział w zorganizowanym tu dzisiaj późnym popołudniem Marszu po Wolność. Protestujący wyrażali sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne, ale też działań partii rządzącej.

Manifestujący wzięli na marsz parasolki, wieszaki, liczne transparenty, znicze. Wśród zgromadzonych przeważały młode kobiety i nastolatki. Tłum skandował hasła, wśród których najczęściej rozbrzmiewało “wypier…lać”, “jeb..ć PiS” i “trzeba było nas nie wkur..ć”, ale też m.in. “rewolucja jest kobietą”, czy “kto nie skacze, ten za PiSem”.

Wydarzenie rozpoczęło się o 16.30 na rynku, gdzie początkowo zebrało się około 500 osób, jednak gdy rozpoczął się marsz w stronę parku, protestujących zaczęło przybywać. Szacuje się, że było ich w sumie około tysiąca. Organizatorzy przygotowali podkład muzyczny, a na rynku rozbrzmiały m.in. “Mój jest ten kawałek podłogi”, czy “Vardo” Natalii Przybysz, gdzie tekst stanowią wymieniane po kolei, różne kobiece imiona. Manifestacja trwała nieco ponad godzinę, a jej przebieg zabezpieczała spora ilość policji. 

-Protestujemy przeciwko ingerowaniu w nasze ciała, przeciwko rządom PiS-u, przeciwko trybunałowi konstytucyjnemu. Chcemy, żeby to był protest pokojowy – mówiła organizatorka wydarzenia Dominika Daniec – Nie chcemy, żeby Podhale było takim stereotypem zaściankowości, tylko i wyłącznie zwolenników tego rządu. Myślę, że te osoby młode, które się tu zbierają są tego doskonałym przykładem. 

-Kobiety chce się wmanewrować w trud, który jest nie do udźwignięcia, zostawiając je zupełnie bez pomocy. Taki wybór powinien być  i przy tym wyborze powinna być super prosperująca opieka  – dodaje druga z organizatorek, Katarzyna Kuruc Kowal. 

-Jako młoda kobieta wierzę w to, że lewica na Podhalu jeszcze nie zginęła. To jest region głównie PiS-owski, ale bądźmy regionem, który po prostu szanuje kobiety! – krzyczała jedna z uczestniczek. 

-To, co się teraz dzieje nie jest tylko walką o prawo aborcyjne, to jest walka o naszą wolność, którą chcą nam odebrać. Powinniśmy to walczyć do końca i tak długo, jak tylko możemy – mówiła inna uczestniczka manifestacji. 

Relacja filmowa z wydarzenia – w środowym “Przeglądzie Tygodniowym”.

Więcej filmików na naszym profilu Fb

 

os 26.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

7 komentarzy
Grzg 21:27 28.10.2020

pandemia w pełni a oni idą w grupie jednak to nie mlodziesz tylko dzieci są nie odpowiedzialni a później podhale nie zaścianek i 1000 zakażonych ma

Prawdziwy 16:44 28.10.2020

Super wszystkie pseudo kobiety na protest wszystkie! Mocno prosze krzyczec i oddychac ! BEDZIE SAMOOCZYSZCZENIE POLSKI HA HA WIRUSEK BEDZIEMY CI DZIEKOWAC.

Ula 11:39 28.10.2020

Wykrzykiwanie wulgaryzmów i wypisywanie ich nie jest protestem. A po drugie przeciwko czemu te dzieci protestują? Zakazie aborcji czy zakazie imprez? Bo wydaje mi się że połowa poszła tylko po to bo ich znajomi poszli.

Brat 19:43 27.10.2020

Byłem z żoną i 9miesięczną cureczką i choć niektóre hasła nie przeszły nam przez gardło to wspierany i rozumiemy dziewczyny i poziom złości. Nie wspierany aborcji ale możliwość wyboru bo każdy przypadek jest inny. Pomyślcie chociażby o kochających się parach, które chcą potomstwa, są po 30 i nagle radość że się udało ale zaraz potem wyrok - dziecko nie ma szans na samodzielne życie bo np brak nerek i perspektywa patrzenia na potworne cierpienie dziecka i rodziny, niewyobrażalna trauma na całe życie i upływający czas, który może przekreślić szansę na kolejną ciążę.. Kompromis był kompromisem czyli rozwiązaniem do zaakceptowania przez większość. Pis woli wojnę domową..

Piotr 11:49 27.10.2020

Zmanipulowane biedne nastolatki nawet nie wiedzą o co chodzi w tym wszystkim trzeba się bardzo dużo modlić za tych ludzi .

jb 11:29 27.10.2020

jaki wstyd !

Knt 21:06 26.10.2020

Ale to lipa .....

Zobacz również