Kamery live
prognoza pogody

Trwają przygotowania pod budowę Areny Podhala

Wyciszenie Włącz dźwięk

Władze Nowego Targu w mediach społecznościowych zaprezentowały wizualizację Centrum Sportów Lodowych, które od teraz nosi nazwę Areny Podhala. Obiekt miałby powstać przy rzece Biały Dunajec od strony lotniska. 

“Końcem lutego 2024 r.. Miasto Nowy Targ otrzymało Program Funkcjonalno-Użytkowy „Budowy Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych w Nowym Targu (ARENA Podhala)”. Dokument ten pozwala przystąpić do procesu ubiegania się o pozyskanie środków z zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji. Co z kolei umożliwi uruchomienie procesu inwestycyjnego” – piszą władze Nowego Targu.

“Wielofunkcyjna hala sportowo-widowiskowa w Nowym Targu będzie miała pojemność ok. 5 tysięcy widzów na trybunach. Dodatkowo ok. 600 osób pomieszczą trybuny hali treningowej, a ok. 2 tysiące to dodatkowe miejsca stojące na płycie głównej. Cały kompleks będzie uzupełniony o: centrum sportowe dla zawodników, Muzeum Hokeja, bar lodowy, ściankę wspinaczkową lodową i tradycyjną, specjalne miejsca biznesowe tzw. sky-boxy, komercjalne powierzchnie pod wynajem, strefę gastronomiczną oraz salę zabaw dla dzieci. Obiekt posiadać będzie 16 szatni wewnętrznych i 2 szatnie zewnętrzne.

Obiekt będzie służyć organizacji wydarzeń o następującym charakterze:

 –  sportowym: rozgrywki ligowe, rywalizacja indywidualna, turnieje krajowe i międzynarodowe o randze mistrzowskiej, obozy treningowe dla różnych grup wiekowych;

 – rozrywkowym: koncerty, spektakle muzyczne i teatralne, rewie na lodzie oraz szereg wydarzeń kulturalnych;

 – biznesowym: konferencje, targi, kongresy, eventy otwarte i zamknięte, kameralne spotkania, imprezy okolicznościowe.

Obiekt będzie posiadał w swojej przestrzeni trzy unikatowe produkty na skalę Polski:

– Muzeum Hokeja, z uwzględnieniem historii KH Podhale Nowy Targ;

– Bar lodowy – powstały w całości z lodu, utrzymany w temperaturze minus 5 stopni Celsjusza;

– Lodowa ścianka wspinaczkowa – umiejscowiona pod dachem o wysokości 9-metrów ze specjalnym systemem mrożenia.

Funkcja sportowa będzie przeznaczona w głównej mierze hokejowi na lodzie, ale zastosowane rozwiązania i systemy wewnętrzne dadzą możliwość trenowania także w innych dyscyplinach:

– łyżwiarstwo figurowe

– wspinaczka sportowa

– sztuki walki: MMA, boks, karate

– short track,

– curling

– unihokej

– koszykówka

– siatkówka

– piłka ręczna

– futsal

– tenis

Dojazd do obiektu będzie możliwy z sąsiadującej drogi krajowej nr 49. Wstępny plan przewiduje zapewnienie 240 miejsc parkingowych z możliwością rozbudowy. Obiekt będzie miał powierzchnię zabudowy ok. 12 800 m2.

Bryła budynku będzie złożona z dwóch części. W pierwszej z nich będzie główne wejście na hale sportowo-widowiskową, muzeum hokeja i kawiarni. Druga część budynku będzie poniżej pierwszej i składać będzie się z parteru i trzech pięter. Lokale pod wynajem będą zlokalizowane od brzegu Białego Dunajca, z łatwym dostępem do ścieżki rowerowej Velo Dunajec i narciarskich tras biegowych. Wejście dodatkowe od strony Dunajca będzie służyło użytkownikom centrum sportowego oraz drużynom i osobom odbywających treningi. Z poziomu parteru będą również dostępne centrum wspinaczkowe. Na 1 piętrze będzie dostęp do części trybun, muzeum hokeja i kawiarni. Bar lodowy, restauracja, strefa biznesowa ze sky-boxami będą umiejscowione na 2 piętrze. Ostatnie, 3 piętro, to stanowiska dla prasy, centrum bezpieczeństwa i zarządzania obiektem oraz wydarzeniami odbywającymi się na nim.

Cały obiekt zostanie wykonany zgodnie z najnowszymi technologiami oraz zostaną wprowadzone elementy regionalne. Wyposażenie i zastosowane systemy pozwolą na organizację wydarzeń sportowych z różnych dyscyplin, a także wydarzeń kulturalnych o różnorakim charakterze. Wymagania związane z zastosowaniem profesjonalnych rozwiązań akustycznych, oświetleniowych i bezpieczeństwa sprawią, iż obiekt będzie miejscem przyjaznym zarówno dla widza, jak i sportowca czy artysty”.

/źródło: Urząd Miasta Nowy Targ/

Andrzej Lach 05.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Miastowa 18:06 07.04.2024

Muzeum hokeja - tak , a muzeum pamięci pomordowanych w tutejszym więzieniu w czasie II wojny - nie ?

Zawiedziony wyborca PANA WATYCHY 14:31 05.04.2024

Temu Panu już podziękujemy - odkąd zasiadł do władzy to wizualizację przedstawia tego samego projektu. Nie tędy droga do sukcesu wygrania wyborów - to już słyszeliśmy przez 2 pełne kadencję. Mydlenie ludziom .... Dziękujemy Panie Watycha - Nowa władza niech wykarze się nowymi pomysłami.

Zobacz również