Kamery live
prognoza pogody

Trudne warunki na drogach Podhala. Policja apeluje o ostrośność

19 stycznia 2023 13:26

Na Podhalu zima w pełni, a tym samym pogorszyły się warunki na drogach. Nowotarska policja apeluje do kierowców, ale i pieszych: Apelujemy do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach. Szczególny apel kierujemy do pieszych, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych i nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, który przy śliskiej nawierzchni nie jest w stanie nagle się zatrzymać. Przypominamy także wymagania związane z odśnieżaniem samochodu, które zostały zaostrzone w 2022 roku. Należy pamiętać m.in. o tym, by nie odśnieżać samochodu z włączonym silnikiem, bo również tego zabrania prawo. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości do 300 zł.

Trudne warunki na drogach Podhala. Policja apeluje o ostrośność

Padający od rana śnieg nie ułatwia życia kierowcom i pieszym. Opady powodują zdecydowanie gorszą widoczność, a śliska nawierzchnia i zalegający śnieg powodują, że koła w każdej chwili mogą stracić przyczepność. 

W czasie intensywnych opadów śniegu i mrozów bardzo ważne jest stałe utrzymanie drogi w należytym stanie, za co odpowiada zarządca drogi. 

-Apelujemy do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach, aby odśnieżyć cały pojazd, zwrócić uwagę na stan ogumienia i wyposażyć samochód w odpowiednie opony. Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła. Przede wszystkim apelujemy do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe. Jeżeli warunki na to pozwalają, należy używać łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza odcinkami ze znakiem C-18. Tak więc, gdy na drodze zalega duża warstwa śniegu lub jest ona wyjątkowo śliska, wtedy możemy założyć łańcuchy, by móc bezpiecznie przejechać przez wymagający odcinek. W przypadkach niestosowania się do przepisów i znaków drogowych, poruszania się niesprawnym lub nieodpowiednio wyposażonym pojazdem kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi, a samochody bez łańcuchów przeciwślizgowych mogą być nie dopuszczane do jazdy odcinkiem, gdzie obowiązuje znak C-18 dla danej kategorii pojazdów. Pamiętajmy o zapewnieniu widoczności sobie oraz dbaniu o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Sypiący się z jadącego samochodu śnieg, bardzo utrudnia jazdę wszystkim kierowcom. Nie mówiąc już o lodzie spadającym z jadących samochodów, który jest niebezpieczny również dla pieszych. Dlatego, zanim wyruszymy w trasę powinniśmy odśnieżyć dach i maskę auta, wszystkie szyby, światła oraz tablice rejestracyjne – apeluje asp. Dorota Garbacz, rzecznik prasowy nowotarskiej policji. 

W 2022 roku wymagania związane z odśnieżaniem samochodów są znacznie większe. Za jazdę ze śniegiem na dachu lub masce samochodu, grozi mandat do 3000 zł. Niższe mandaty grożą kierowcom za nieodśnieżone tablice rejestracyjne i światła. Za zakrywanie tablic możemy zapłacić 500 zł kary i dostaniemy 8 punktów karnych, w przypadku świateł to 300 zł i 6 punktów karnych. Oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu może się zakończyć mandatem w wysokości 50 zł. Z kolei w przypadku pozostawienia pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym kara wyniesie 100 zł. Należy pamiętać, by nie odśnieżać samochodu z włączonym silnikiem, bo również tego zabrania prawo. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości do 300 zł.

Opady śniegu mają utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych dni, a warunki na drogach już są trudne.  Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, miejmy do innych uczestników ruchu dużo szacunku oraz pamiętajmy, że to my sami decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych i nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, który przy śliskiej nawierzchni nie jest w stanie nagle się zatrzymać – podkreślają policjanci. 

źródło: KPP Nowy Targ

os 19.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również