Kamery live
prognoza pogody

Tragedia w Tatrach – część rannych trafia do szpitala w Nowym Targu

22 sierpnia 2019 17:43

Trwa akcja ratunkowa w Tatrach – jedna z największych, jakie były prowadzone w ostatnich latach. Zgodnie z informacjami potwierdzonymi przez rzeczniczkę wojewody małopolskiego, w wyniku porażenia piorunem podczas burzy, w rejonie Giewontu zginęły 3 osoby. Jak podaje PAP, zastępca rzecznika prasowego LPR potwierdziła z kolei informację o 2 ofiarach śmiertelnych, z których jedna to dziecko (najprawdopodobniej 12- letni chłopiec) i 22 rannych. Wiadomo, że część z nich przewożona jest również do szpitala w Nowym Targu. Do zdarzenia doszło podczas nagłej burzy, jaka miała miejsce w Tatrach ok. godziny 13.  UPDATE: zginęły co najmniej 4 osoby, w tym dwoje dzieci, ponad 100 osób jest poszkodowanych. Cały czas spływają nowe informacje.

Tragedia w Tatrach - część rannych trafia do szpitala w Nowym Targu

W akcji ratunkowej, TOPR wspierany jest przez inne jednostki ratownicze. Ściągane są wszystkie siły: strażacy, ratownicy z pobliskich pasm górskich, w tym 21 ratowników Podhalańskiej Grupy GOPR oraz strażacy OSP Nowy Targ. W akcji biorą udział śmigłowce TOPR oraz LPR. Część rannych przewożona jest do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, w mieście wciąż słychać jadące na sygnale karetki. 

-Ten wypadek wymaga udziału bardzo wielu ratowników, w dodatku pracujących w czasie burzowej pogody. To duże ryzyko. Ratownicy górscy kładą na szali własne zdrowie i życie– mówi w rozmowie z  Wirtualną Polską Piotr van der Coghen, były naczelnik GOPR, obecnie członek zarządu Polskiego Instytutu Ratownictwa Górskiego – Sytuację komplikuje fakt, że druga potężna akcja ratownicza, w której biorą udział ratownicy TOPR, trwa od sześciu dni w Jaskini Wielkiej Śnieżnej – Mamy teraz w Tatrach dwie tragedie. Jedna w Jaskini Śnieżnej, bo wszystko wskazuje na to, że są nikłe szanse na wydobycie dwóch grotołazów, i druga na Giewoncie. Dwie tragedie, które są kompletnie inne, ale mają takie same skutki. Grotołazi mieli świadomość zagrożenia, bo uprawiają sport ekstremalny. Ludzie, którzy poszli dzisiaj na Giewont, nie mieli pojęcia, że wejście na szczyt może skończyć się śmiercią – mówi van der Coghen.

W Zakopanem powołano też sztab kryzysowy, na miejsce udaje się premier Mateusz Morawiecki, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Władze Zakopanego odwołały część wydarzeń zaplanowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. 

https://www.facebook.com/MFFZG.Zakopane/posts/2443027749086761

O godz. 19:00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar i o zdrowie dla poszkodowanych. 

UPDATE: W związku w tragedią w Tatrach uruchomiono specjalną infolinię, dzięki której uzyskać można informacje o osobach poszkodowanych podczas dzisiejszej burzy w Tatrach oraz zgłaszać osoby, które nie powróciły z wycieczek górskich i nie ma z nimi kontaktu: NUMERY INFOLINII: 18 20 17 100, 18 20 23 914

 
Działa także pomoc psychologiczna, ul. Jagiellońska 7 (uruchomiona w Punkcie Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem) tel. 724 222 700.
 
UPDATE: Zmienia się bilans ofiar po dzisiejszej tragedii w Tatrach. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik poinformował, że nie żyją co najmniej 4 osoby, w tym dwoje dzieci. Rannych jest o wiele więcej, niże wcześniej informowano – tylko do szpitala w Zakopanem trafiło 89 osób lżej rannych, ci ciężej ranni zostali przewiezieni do szpitali w w Nowym Targu, Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej. Liczba osób rannych wciąż jest ustalana.
 
Nie ma pewności, czy ratownicy dotarli już do wszystkich poszkodowanych turystów w Tatrach. Jeszcze nie wszyscy turyści wrócili na noc z gór do pensjonatów i hoteli. 
 
Tatrzański Park Narodowy do odwołania zamknął szlak prowadzący z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont.
 
UPDATE: “Osób poszkodowanych jest ponad 100, zostały przewiezione do okolicznych szpitali. Niektóre z tych osób są w bardzo ciężkim stanie, dlatego wszystko w rękach lekarzy. Dziękuję lekarzom i pielęgniarkom, którzy świadczą pomoc” – czytamy na Twitterze Kancelarii Premiera. Mateusz Morawiecki przyjechał wieczorem do Zakopanego.
 
UPDATE: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula ogłosił żałobę na terenie miasta Zakopane. “Ogłaszam żałobę na terenie Miasta Zakopane w związku z tragicznymi wydarzeniami w Tatrach w dniu 22 sierpnia 2019 r., w wyniku których zginęli turyści porażeni piorunem, a wiele osób podczas gwałtownej burzy zostało poszkodowanych. Żałoba trwać będzie w dniach 23 – 25 sierpnia.
 
Zwracam się do wszystkich organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym z apelem o ich odwołanie bądź ograniczenie w czasie trwania żałoby.

Na znak żałoby przed Urzędem Miasta Zakopane zostaną wywieszone i opuszczone do połowy masztu flagi państwowe i miejskie. Odwołana została także część artystyczna Koncertu Finałowego 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, proszę także mieszkańców o modlitwę w ich intencji.”

https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/videos/1330400663803059/

UPDATE: Premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu w Zakopanem najpierw złożył kondolencje rodzinom ofiar. 
-Służby w bardzo sprawny sposób przeprowadziły akcję ściągnięcia wszystkich osób, które zostały poszkodowane tam, na Giewoncie, na różnych szlakach. W szybkim tempie te osoby zostały przetransportowane do szpitali. Niestety niektóre osoby są w bardzo ciężkim stanie, więc wszystko w rękach lekarzy. Osoby są przetransportowane do tych ośrodków szpitalnych, które są w stanie najlepiej zabezpieczyć ich stan zdrowia. Są osoby bardzo poważnie poparzone, z bardzo poważnymi urazami czaszki. Ci ludzie zostali przewiezieni do szpitali w Krakowie, Prokocimiu, Limanowej, oczywiście Nowy Targ i Zakopane pracują pełną parą, wszystkie służby medyczne. Bardzo serdecznie im dziękuję, wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, którzy ofiarnie świadczą pomoc. Osób poszkodowanych jest ponad sto i te dane spływają cały czas. Jest naprawdę bardzo wiele osób w stanie szoku psychologicznego, w bardzo ciężkim stanie psychicznym. To wszystko zrozumiałe. Ostatnia taka tragedia zdarzyła się 82 lata temu. Wszystkim służbom chcę raz jeszcze serdecznie podziękować i zapewnić, że wszelka pomoc będzie udzielona. Tu działały na bieżąco 4 śmigłowce LPR, śmigłowiec TOPR, z nim współpracuje TOPR, do dyspozycji jest śmigłowiec policyjny Black Hawk. Z punktu widzenia akcji ratowniczej, bazy sprzętowej, profesjonalizmu służb medycznych, ratowniczych, wszystko zostało zabezpieczone tak, jak trzeba. To, co można było zrobić, zostało zrobione. Niestety, góry i pogoda charakteryzują się taką niebywałą zmiennością. Ta prognoza nie była w ogóle przewidywana, nikt nie spodziewał się takich gwałtownych wyładowań atmosferycznych. Z naszego ludzkiego punktu widzenia można powiedzieć, że to było coś, czego nie dało się przewidzieć. Bardzo serdeczne wyrazy współczucia wszystkim rodzinom. Wierzę głęboko, że te osoby, które zostały przetransportowane do tych kilku ośrodków szpitalnych, zostaną wyleczone – mówił w Zakopanem premier Mateusz Morawiecki. 

/os

os 22.08.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również