Kamery live
prognoza pogody

TOPR pomógł taternikowi z połamanymi nogami i mężczyźnie z zawałem (zdjęcia)

16 marca 2022 14:32

Ratownicy w poniedziałek 14 marca pomagali taternikowi, który na skutek upadku połamał obie nogi oraz mężczyźnie, które serce się zatrzymało.

TOPR pomógł taternikowi z połamanymi nogami i mężczyźnie z zawałem (zdjęcia)

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podali szczegóły dwóch akcji ratunkowych, w których brali udział w poniedziałek 14 marca.

O pierwszym wypadku ratownicy zostali poinformowali ok. godz. 10. – Do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od taternika wspinającego się na drodze Rysa Strzelskiego na Progu Mnichowym, że jego partner odpadł w kluczowym miejscu drugiego wyciągu i wyrywając po drodze przeloty spadł kilkadziesiąt metrów, prawie do podstawy ściany – informują ratownicy.

Na miejsce ratownicy udali się śmigłowcem. Po dotarciu do rannego stwierdzono liczne potłuczenia oraz złamanie obu nóg. Taternik został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala.

Drugie wezwanie załoga śmigłowca otrzymała po godzinie 14. – ratownicy TOPR pełniący dyżur na Kotelnicy Białczańskiej poprosili centralę TOPR o zadysponowanie śmigłowca do pacjenta skarżącego się na ból w klatce piersiowej i duszności. W trakcie dolotu śmigłowca na miejscu zostały podjęte czynności monitorujące oraz przygotowujące pacjenta do ewakuacji – tlenoterapia oraz przyklejono elektrody AED. W trakcie przyjmowania śmigłowca u pacjenta wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) Dzięki nieustannemu monitorowaniu ratownicy przygotowani na taki rozwój wydarzeń, skutecznie przeprowadzili RKO a pacjent po uruchomieniu akcji serca i odzyskaniu przytomności został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala, gdzie potwierdzono rozległy zawał serca – opisują całe zdarzenie ratownicy TOPR.

Ratownicy zaznaczają, że zadziałał tzw. „łańcuch przeżycia”.

fot. B.Stoch-Michna, J.Galica-Dorula, M.Ziarko/TOPR

Redakcja 16.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również