Kamery live
prognoza pogody

“To piękna, ale też trudna i odpowiedzialna rola, która powinna być szczególnie doceniana”

26 maja 2020 16:39

Przypadający dzisiaj Dzień Matki to doskonała okazja do podziękowania mamom za trud macierzyństwa. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało z tej okazji przegląd programów wspierających rodziny. “Rodzina jest naszym priorytetem, a rodzina to również mama” – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

26 maja przypada wyjątkowe święto.

– Z okazji Dnia Matki życzę wszystkim mamom zdrowia, uśmiechu i dumy z pociech, niezależnie w jakim są wieku. Wiemy, jak wielkim – chociaż oczywiście pięknym – wyzwaniem jest macierzyństwo. Rodzina jest naszym priorytetem, a rodzina to również mama – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Docenić trud rodzicielstwa

Jedną z form uhonorowania mam jest uruchomiony 1 marca 2019 r. program „Mama 4+”. To rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla tych osób, przede wszystkim kobiet, które poświęciły się wychowaniu czwórki, piątki lub większej liczby dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury.

– Program „Mama 4+” to przejaw solidarności społecznej i szacunku do ciężkiej pracy, jaką mamy włożyły w wychowanie większej liczby dzieci. Nie pozostawiamy ich dzisiaj samych sobie – mówi minister Marlena Maląg.

Na koniec marca br. liczba osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające wyniosła ponad 55 tys.

Jak wskazuje szefowa MRPiPS, innym przykładem wsparcia kierowanego również dla kobiet jest program „Emerytura+”, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku wsparcie w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1200 zł, trafiło do 9,8 mln osób.

– To właśnie kobiety mają częściej niższe świadczenia emerytalne, więc ta pomoc jest dla nich szczególnie ważna – wskazuje minister Maląg.

Zniżki dla dużych rodzin

Do tego dochodzi również Karta Dużej Rodziny, czyli system zniżek honorowanych dzisiaj przez blisko 6,9 tys. partnerów w ponad 26 tys. lokalizacji w całej Polsce. Od 2019 r. Karta przysługuje wszystkim rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Dzisiaj z Karty Dużej Rodziny korzysta ponad 974 tys. rodzin wielodzietnych.

Mama w domu, mama w pracy

Nie zapominajmy o innych programach wspierających rodziny, dzięki którym mamy mają spokojniejszą głowę i łatwiej jest godzić im życie rodzinne z obowiązkami zawodowymi. To m.in. „Rodzina 500+”, „Dobry start” czy „Maluch+”.

Od początku działania programu „Rodzina 500+”, czyli od kwietnia 2016 r., do polskich rodzin trafiło już ponad 108 mld zł. Dzięki tym pieniądzom rodzice mogą inwestować w przyszłość i spełniać marzenia swoich dzieci.

„Dobry start” to z kolei 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. To wsparcie dla ok. 4,5 miliona uczniów i spore odciążenie dla domowego budżetu w związku ze zwiększonymi wydatkami na początku roku szkolnego.

Program „Maluch+” wspiera natomiast rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi poprzez dofinansowanie do tworzenia nowych i wspieranie już funkcjonujących miejsc opieki. Od 2018 r. to 450 mln zł rocznie. Dzięki programowi z roku na rok tych miejsc przybywa. Obecnie w Polsce funkcjonuje ok. 6,3 tys. instytucji opieki nad maluchami. Oferują one łącznie ok. 182,5 tys. miejsc opieki.

mat. prasowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

fot. www.gov.pl

os 26.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również