nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

To już pewne – Szaflary z karą za bałwana

Jak informują ogólnopolskie media na władze gminy Szaflary zostanie nałożona kara finansowa. Wojewódzka konserwator zabytków wszczęła postępowanie w sprawie zniszczenia obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

zdjęcie: Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach

To temat, który powraca jak bumerang i za każdym razem rodzi kontrowersje. Przypomnijmy: Siedmiometrowy „Skoczuś” powstał z inicjatywy Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach i miał być hołdem dla Dawida Kubackiego za jego osiągnięcia sportowe. Śnieżny pomnik musiał zostać jednak szybko zlikwidowany, bo jak się okazało, stanął on na pozostałościach starego, zabytkowego dworu, wznoszącego się tam sto lat temu. Po nakazie usunięcia bałwana kierownik nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków postanowił przeprowadzić kontrolę. W trakcie dwuipółgodzinnej kontroli podłoża konserwator sprawdzał, czy „Skoczuś” dla Dawida Kubackiego uszkodził zabytkowy teren.

Konserwator kontra bałwan Skoczuś 😄

Teraz okazuje się, że badania archeologiczne wykazały liczne uszkodzenia. Monika Bogdanowska, wojewódzka konserwator zabytków, wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec władz Szaflar. Zniszczeniu uległy obiekty wpisane do rejestru zabytków. Jak wyjaśnia w rozmowie z Radiem Zet Bogdanowska, w trakcie zwożenia wielu ton śniegu – potrzebnego do skonstruowania siedmiometrowego bałwana – ciężkie pojazdy jeździły po pozostałościach fundamentów dawnego dworu Uznańskich. Obecnie trwa szacowanie strat.

To oznacza, że wojewódzka konserwator zabytków nałoży na szaflarzan karę finansową w wysokości od pięciu do nawet 50 tysięcy złotych. Ile dokładnie – to dopiero zostanie ustalone, gdy szczegółowo zostaną oszacowane zniszczenia reliktów.

/źródło: RadioZet.pl, ps/

 

5 1

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy

kotek

22 kwietnia, 2019, o 07:49:27

Czy PiS i ludzie z nim związani już ZGŁUPIELI DO CNA .

Ftoś

22 kwietnia, 2019, o 13:06:48

Chora sytuacja. Ale czy konserwatorzy dbali wcześniej o te pozostałości???

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna
array(2) { [0]=> int(56) [1]=> int(68) }