Kamery live
prognoza pogody

To już pewne – Szaflary z karą za bałwana

Jak informują ogólnopolskie media na władze gminy Szaflary zostanie nałożona kara finansowa. Wojewódzka konserwator zabytków wszczęła postępowanie w sprawie zniszczenia obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

To już pewne – Szaflary z karą za bałwana

zdjęcie: Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach

To temat, który powraca jak bumerang i za każdym razem rodzi kontrowersje. Przypomnijmy: Siedmiometrowy „Skoczuś” powstał z inicjatywy Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach i miał być hołdem dla Dawida Kubackiego za jego osiągnięcia sportowe. Śnieżny pomnik musiał zostać jednak szybko zlikwidowany, bo jak się okazało, stanął on na pozostałościach starego, zabytkowego dworu, wznoszącego się tam sto lat temu. Po nakazie usunięcia bałwana kierownik nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków postanowił przeprowadzić kontrolę. W trakcie dwuipółgodzinnej kontroli podłoża konserwator sprawdzał, czy „Skoczuś” dla Dawida Kubackiego uszkodził zabytkowy teren.

Konserwator kontra bałwan Skoczuś 😄

Teraz okazuje się, że badania archeologiczne wykazały liczne uszkodzenia. Monika Bogdanowska, wojewódzka konserwator zabytków, wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec władz Szaflar. Zniszczeniu uległy obiekty wpisane do rejestru zabytków. Jak wyjaśnia w rozmowie z Radiem Zet Bogdanowska, w trakcie zwożenia wielu ton śniegu – potrzebnego do skonstruowania siedmiometrowego bałwana – ciężkie pojazdy jeździły po pozostałościach fundamentów dawnego dworu Uznańskich. Obecnie trwa szacowanie strat.

To oznacza, że wojewódzka konserwator zabytków nałoży na szaflarzan karę finansową w wysokości od pięciu do nawet 50 tysięcy złotych. Ile dokładnie – to dopiero zostanie ustalone, gdy szczegółowo zostaną oszacowane zniszczenia reliktów.

/źródło: RadioZet.pl, ps/

 

Piotr Starmach 21.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Ftoś 13:06 22.04.2019

Chora sytuacja. Ale czy konserwatorzy dbali wcześniej o te pozostałości???

kotek 07:49 22.04.2019

Czy PiS i ludzie z nim związani już ZGŁUPIELI DO CNA .

Zobacz również