Kamery live
prognoza pogody

Tłumy w Gorcach, Pieninach i na Babiej Górze. Dużo pracy dla ratowników GOPR

10 stycznia 2022 16:37

Po okresie intensywnej odwilży w górach okres silnych mrozów, z uwagi na niewielką ilość śniegu prawie wszystkie szlaki, nawet te nisko położone pokryły się warstwą lodu. Niestety doszło do kilku wypadków na skutek poślizgnięć. Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR zalecają używanie raczków lub nakładek antypoślizgowych, a w wyższe góry raków. W górach weekendami panuje bardzo duży ruch turystyczny.

Tłumy w Gorcach, Pieninach i na Babiej Górze. Dużo pracy dla ratowników GOPR

Fot. Grupa Podhalańska GOPR

Niestety z uwagi na niewielką ilość śniegu narciarze muszą zaczekać z zimowymi aktywnościami, śniegu jest za mało do bezpiecznego poruszania. Na Babiej Górze obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego. Na stokach narciarskich wzmożony ruch – co za tym idzie dosyć sporo wypadków. “Od początku roku interweniowaliśmy już kilkadziesiąt razy” – dodają ratownicy.

W kronice Grupy Podhalańskiej GOPR czytamy:

“W górach zanotowaliśmy następujące akcje:

7.01, piątek

• W czwartek 6.01 służba parku Pieniński Park Narodowy natrafili pod ścianami Sokolicy na szczątki ludzkie. W piątek przez cały dzień ratownicy GOPR, HS, Policja oraz Prokuratura wykonywali czynności na miejscu zdarzenia. Udało się zabezpieczyć szczątki oraz przedmioty do dalszych badań przez techników. Całość prowadzona w trudnym skalnym terenie u podnóża ścian Sokolicy i Głowy Cukru.

• Ok. południa interwencja na Turbaczu, udzielenie pomocy medycznej – zachorowanie.

• Późnym wieczorem ratownicy GOPR udzielają pomocy narciarzowi skitourowemu, który pod Turbaczem doznał urazu kolana. Po zaopatrzeniu został przetransportowany do Obidowej i dalej samochodem prywatnym na dalsze leczenie.

8.01, sobota

• Wczesnym popołudniem zgłoszenie z rejonu Wierchowej (Gorce), kobieta po upadku na lodzie doznała urazu głowy i ogólnych potłuczeń. Po dotarciu i udzieleniu pomocy przez ratowników została ewakuowana do oczekującej w Rabce karetki pogotowia.

• Po godz. 15 zgłoszenie wypadku na Ćwilinie, podczas zejścia niebieskim szlakiem turysta nabawił się urazu kończyny dolnej. Ratownicy po usztywnieniu kończyny ewakuowali poszkodowanego do Jurkowa.

• Po godz. 16 wypadek pod Wysoką w Małych Pieninach – kobieta uraz kończyny dolnej. Zaopatrzenie i ewakuacja do Jaworek.

9.01, niedziela

• Przed południem GOPR udziela pomocy na Szafranówce – mężczyzna uraz barku.

• Po godz. 12 zgłoszenie z rejonu Starych Wierchów, po upadku na szlaku 13-letni turysta nabawił się głębokiej rany kończyny dolnej. Po zaopatrzeniu krwawienia został ewakuowany w dolinę do Rdzawki.

• Po południu transport z Turbacza poszkodowanego z urazem kończyny dolnej.

• Wieczorem interwencja telefoniczna – Hala Krupowa.

W ostatnim tygodniu ratownicy GP GOPR brali udział w dwóch szkoleniach – pierwsze dotyczyły udzielania pomocy i technik transportu osób w hipotermii. Zajęcia przeprowadzono na Kudłoniu na terenie Gorczański Park Narodowy. Drugie szkolenie to trening psów ratowniczych w warunkach zimowych na Turbaczu”.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

Piotr Starmach 10.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również