Kamery live
prognoza pogody

Tatrzańska policja interweniowała na miejscu pokazu handlowego

17 sierpnia 2022 14:26

Dostałeś zaproszenie na pokaz pościeli, garnków lub urządzeń medycznych? Zastanów się dwa razy, zanim się tam udasz! Senior z Zakopanego podczas takiego pokazu zawarł umowę kredytową na ponad 12 tysięcy złotych!

Tatrzańska policja interweniowała na miejscu pokazu handlowego

Sposobów działania nieuczciwych przedsiębiorców jest wiele. Jednym z nich jest prowadzenie pokazów, na które zapraszane są głównie osoby starsze. Nie dzieje się to przypadkiem – osoby starsze często mają problem z właściwą oceną oferowanych produktów. Równie często podpisują umowy, których nie czytają, zgadzają się na niejasne postanowienia umowne. I tak też się stało wczoraj w jednym z hoteli w Zakopanem.

-Podczas pokazu handlowego senior z Zakopanego najprawdopodobniej nie czytając dokładnie, co podpisuje, zawarł umowę kredytową na ponad 12 tysięcy złotych. Gdy zorientował się, że popełnił błąd, organizatorzy pokazu nie chcieli rozwiązać z nim umowy na miejscu, lecz pouczyli go, że ma prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni. Tatrzańscy policjanci interweniowali na miejscu pokazu. Ustalono tożsamość organizatora oraz dane firmy, jednocześnie pouczając uczestników o możliwości dochodzenia swoich praw – podaje szczegóły zakopiańska policja. 

Pokazy handlowe przeprowadzane są według stałego schematu:

– zapraszane są osoby starsze, kuszone rzekomo darmowym prezentem,

– na pokazie osoba proszona jest o podpisanie „potwierdzenia odbioru prezentu”, którym jest faktycznie umowa sprzedaży towaru,

– w trakcie pokazu oferowane są produkty, których cena jest wielokrotnie wyższa od ceny rynkowej; zachwalane są rzekomo nadzwyczajne cechy produktu,

– po opuszczeniu pokazu do miejsca zamieszkania zaczynają przychodzić wezwania do zapłaty w związku z zawartą umową,

– po próbach kontaktu osoby są informowane przez przedsiębiorców, że nie mogą odstąpić od umowy.

TATRZAŃSKA POLICJA OSTRZEGA!

Jeśli zamierzasz uczestniczyć w pokazie, pamiętaj, żeby dokładnie czytać dokumenty, które podpisujesz. Nie działaj pod wpływem impulsu, dokładnie zastanów się czy oferowany produkt jest Ci rzeczywiście potrzebny. Przed pokazem sprawdź ceny rynkowe oferowanych produktów. Idąc na pokaz zabierz ze sobą osobę najbliższą, która będzie mogła ocenić sytuację. Jeśli uczestniczyłeś już w tego typu pokazie skonsultuj się ze swoimi najbliższymi. Sprawdź również dokumenty, które podpisałeś w trakcie pokazu. Jeśli otrzymałeś już produkty, ustal, czy przysługuje ci jeszcze prawdo do odstąpienia od umowy. Sprawę możesz również zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

R.W.

zdj. poglądowe

źródło: Policja Zakopane/Facebook

os 17.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również