Kamery live
prognoza pogody

Tarcza antykryzysowa w regionach. Ponad 1,1 mld zł dla Małopolski

3 czerwca 2020 13:23

Ponad 1,1 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa małopolskiego w ramach różnych instrumentów tarczy antykryzysowej. – Zależy nam na ochronie jak największej liczby miejsc pracy, to dzisiaj priorytet. Robimy, co tylko możliwe, żeby firmy otrzymywały wsparcie jak najszybciej – powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz.

Tarcza antykryzysowa w regionach. Ponad 1,1 mld zł dla Małopolski

Ministerstwo Rodziny rozpoczęło w poniedziałek cykl regionalnych konferencji i spotkań z przedsiębiorcami, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. We wtorek w Krakowie wiceminister Anna Schmidt-Rodziewicz o działaniu Tarczy Antykryzysowej rozmawiała z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem oraz prezesem Laboratorium Medycznego Diagnostyka Jakubem Swadźbą.

– Podczas kolejnych spotkań podsumowujemy realizację wsparcia z Tarczy Antykryzysowej w poszczególnych województwach. Spotykamy się i rozmawiamy z przedstawicielami firm na temat pomocy, jaką otrzymują, ich bieżącej sytuacji i potrzeb. Spotykamy się też z wojewodami. Wszystko po to, by bliżej przyjrzeć się sytuacji w regionach – mówi wiceminister Anna Schmidt-Rodziewicz.

Miliardy na ochronę miejsc pracy

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z tytułu rożnych instrumentów wsparcia przewidzianych w Tarczy Antykryzysowej do przedsiębiorców w całej Polsce trafiło już blisko 15,3 mld złotych. W województwie małopolskim kwota wsparcia osiągnęła poziom prawie 1 mld 105 mln złotych.

Przeznaczono:

blisko 297 mln złotych ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę

ponad 63 tys. miejsc pracy; ponad 431 mln złotych przyznanych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców;

ponad 169 mln złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla firm i organizacji zatrudniających ponad 32,6 tys. osób;

ponad 207 mln złotych na świadczenia postojowe dla ponad 105,7 tys. osób.

– To realna i potrzebna pomoc na ochronę miejsc pracy. Tarcza daje firmom narzędzia do przetrwania w tym trudnym okresie. Zależy nam na tym, żeby wsparcie trafiało do firm jak najszybciej – powiedziała wiceminister rodziny.

– W ubiegły czwartek w powiecie tarnowskim w miejscowości Chojnik miałem okazję spotkać się z przedsiębiorcą, który zatrudnia kilkanaście osób. Dziś jesteśmy w firmie zatrudniającej znacznie więcej pracowników. Obydwa miejsca mają wspólny mianownik: gdy koronawirus zagroził miejscom pracy, właściciele postanowili o nie zawalczyć i skutecznie sięgnęli po rządowe wsparcie z Tarczy Antykryzysowej. Walka z koronawirusem, ochrona miejsc pracy i utrzymanie płynności firm to aktualnie nasze priorytety – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

os 03.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również