Kamery live
prognoza pogody

Taki widok żegna turystów

Nie ma powodów do dumy. Widok czarnych chmur wydobywających się z kominów budynków położonych na Niwie oraz w pobliskiej Klikuszowej mogą podziwiać wszyscy, którzy do zawitali do Nowego Targu i okolic.

Taki widok żegna turystów

Zza kierownicy nie wygląda to urokliwie. Jeszcze gorzej jest, kiedy wyjdzie się zewnątrz. Dym trudny jest do zniesienia, równie trudno ocenić, czy wdychamy spalony węgiel czy – o zgrozo – śmieci. Biorąc pod uwagę aurę pogodową, jaka nas zaszczyciła w weekend majowy, turyści odwiedzający nowotarszczyznę nie będą mieli zbyt miłych wspomnień, aby tu ponownie wracać.

Tymczasem od 2017 roku na terenie całej Małopolskie obowiązuje uchwała antysmogowa. W myśl uchwały mieszkańcy naszego województwa nie mogą spalać mułów, flotów i miałów węglowych, a także drewna i biomasy o wilgotności większej niż 20%. Co więcej, nowotarżanie posiadający kotły niespełniających wymogów klasy 3 muszą je wymienić na nowocześniejsze w ciągu trzech lat. Właściciele kotłów klasy 3 i 4 mają na to czas do 2026 roku. Pomóc im w tym mają dotacje do wymiany pieców prowadzone przez lokalne samorządy. Niestety, mimo prowadzonych przez urzędy programów dofinansowujących wymianę kotłów, korzysta z nich zaledwie garstka osób. Jakie to programy oraz ile można uzyskać pieniędzy przeczytacie tutaj: 

Dotacje na ocieplenie domu i wymianę pieców czekają

Tymczasem 22 maja w urzędzie miasta odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Nowego Targu zainteresowanymi montażem kolektorów słonecznych, pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Nowotarżanie będą mogli dowiedzieć się m.in. co zrobić, aby uzyskać wsparcie finansowe na odnawialne źródła energii.

/ps/

Piotr Starmach 06.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
*ANONIM* 18:59 06.05.2019

Miałem rację to jednak piekarnia w Klikuszowej a właściciel ma skład węgla na osiedlu Niwa w Nowym Targu i robi sobie reklamę jaki węgiel ma do sprzedaży ludziom opadającym węglem ! Ciekawi mnie z jakie kopalni pochodzi węgiel i czy z Polski ?

Tomasz 16:52 06.05.2019

Rozpalanie od góry polega na zastosowaniu w starych piecach i kotłach nowoczesnej techniki palenia (spalania współprądowego – tak działają nowoczesne kotły retortowe). Ta prosta i bezkosztowa zmiana pozwala spalać węgiel i drewno bez kopcenia (a nawet zupełnie bez dymu), oszczędzać pieniądze i czas, którego nie trzeba już spędzać w kotłowni. Stary kocioł rozpalony od góry nie będzie tak efektywny i wygodny jak nowoczesne kotły, ale i tak w porównaniu z dotychczasowym stanem poprawa będzie kolosalna a jej koszt – nawet nie zerowy a ujemny, bo zarobisz na efektywniejszym spalaniu.

*ANONIM* 19:01 06.05.2019

Nie ma dymu bez ognia !

Zobacz również