Kamery live
prognoza pogody

Tak się szkolą terytorialsi! Na wodzie, wałach, ściankach wspinaczkowych

16 lipca 2020 16:38

Takiego szkolenia jeszcze nie było! Ratownictwo pożarowe, wodne, drogowe, ewakuacja osób z terenów zalewowych, patrolowanie, wspinaczka górska, przeszukiwanie terenu, przyjmowanie śmigłowca, strzelanie, udzielanie pomocy przedmedycznej tonącemu, umacnianie wałów. To wszystko w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (11 MBOT).

Tak się szkolą terytorialsi! Na wodzie, wałach, ściankach wspinaczkowych

Szkolenie

Terytorialsi z Małopolski z przytupem wrócili do szkoleń rotacyjnych. W ten weekend działali m.in. na jeziorze Chechelskim, Czorsztyńskim, skałkach w Kobylanach, poligonie w Dębie, strzelali z MSBS Grot na najnowocześniejszej polskiej strzelnicy kontenerowej w Rząsce, szkolili się z Ochotniczą Strażą Pożarną z Brzezinki i Maniów. Podczas zajęć ze strażakami uczyli się jak wspierać strażaków podczas kryzysu związanego z powodzią oraz jak realizować zadania wymagające wykonywania dekontaminacji sprzętu i ludzi.

– Główny nacisk skierowaliśmy na przeprowadzenie zajęć przeciwkryzysowych, podczas których szkoliliśmy żołnierzy z obszaru nowych umiejętności z zakresu reagowania kryzysowego, w tym wsparcia organów samorządu terytorialnego, organów administracji publicznej i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym – mówi Zastępca Dowódcy 11 MBOT, ppłk Jerzy KLOCEK. – Ponadto zrealizowaliśmy szkolenie strzeleckie w ramach, którego żołnierze odnowili nawyki strzeleckie z zachowaniem warunków bezpieczeństwa – dodaje.

Kto może ubiegać się o służbę w 11 MBOT?

Zaproszenie dla osób, które chciałyby wspierać lokalną społeczność i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w 11 MBOT jest nadal aktualne. O służbę w małopolskiej Brygadzie może się ubiegać każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, znajduje się w przedziale wiekowym 18-55 lat, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie był karany za przestępstwo umyślne, posiada co najmniej wykształcenie podstawowe.

Szczegółowe informacje na temat służby oraz rekrutacji do 11 MBOT można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień: w Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie.

mat. nadesłane

os 16.07.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również