Kamery live
prognoza pogody

Tadeusz Błażusiak Honorowym Obywatelem Miasta Nowy Targ!

12 czerwca 2016 11:13

To pierwszy w historii naszego miasta  sportowiec, wyróżnionym tym tytułem!

Tadeusz Błażusiak Honorowym Obywatelem Miasta Nowy Targ!

Stosowna uroczystość odbędzie się w trakcie Uroczystej Sesji Rady Miasta dnia 24 czerwca.  O nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowy Targ Błażusiakowi, wnioskował zarząd klubu AMK Gorce Nowy Targ

Skala osiągnięć i sukcesów międzynarodowych i krajowych, ilość medali i tytułów Mistrzostw Świata i Europy pretenduje Tadeusza do grona nieprzeciętnych sportowców, niespotykanych w historii miasta Nowy Targ – uważa były, wieloletnie prezes AMK Gorce Mieczysław Batkiewicz Cieszę się, że rada miasta przychylnie rozpatrzyła nas wniosek.  To jest też w jakimś stopniu  docenienie środowiska, które tworzyło zręby klubu i sportu motocyklowego na Podhalu. Całe pokolenia sportowców i działaczy, którzy tworzyli sekcję marzyło o sukcesach naszych zawodników w sporcie motocyklowym. Ikoną i spełnieniem tych marzeń jest właśnie nasz nowotarski Tadek – dodaje Batkiewicz. 

Błażusiak choć wciąż kontynuuje karierę, to już dzisiaj jest  uznawany za legendę sportów motocyklowych na świecie. Od dziecka fascynowały go motocykle. W wieku zaledwie  5 lat rozpoczął treningi w AMK Gorce. Upodobał sobie trial, w którym od samego początku przejawiał wielki talent. W błyskawicznym piął  się po szczeblach kariery. W latach 1995 – 1999 sięga kolejno po Mistrza Polski Młodzików, Mistrza Polski Juniorów aż wreszcie  przez osiem kolejnych lata zwyciężał w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w kategorii open. W 2001 roku przyszły pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej.  W klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata juniorów zajął  4 miejsce. Wynik ten powtórzył  w 2002 roku, natomiast rok później został  wicemistrzem świata juniorów. W 2004 roku z kolei sięgnął po tytuł Mistrza Europy. W latach 2005-2007 zaliczał się już do ścisłej światowej czołówki. 

2007 rok to jeden z przełomowych momentów w karierze „Taddego”. Zdecydował się on bowiem  wtedy na zmianę dyscypliny i rozpoczął starty w rajdach enduro cross i enduro extreme. Zadebiutował  w wielkim stylu, zwyciężając w słynnym rajdzie Erzberg Rodeo, uznawanym za najbardziej ekstremalny rajd na świecie. Co więcej powtórzył to w kolejny czterech edycjach, co ani wcześniej ani później powtórzyć się nie udało nikomu.  W latach 2011-2015 Błażusiak odniósł pasmo sukcesów sportowych spośród których na pierwszy plan wysuwa się tytuł Mistrza Świata w Super Enduro. Do tego pięciokrotnie zwyciężył  w Mistrzostwach Ameryki Północnej w Enduro Cross. Triumfowała także  w prestiżowych zawodach X-Games w Brazylii i USA. 

Błażusiak ma już kilka honorowych tytułów. W 2005 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasług z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2008 roku z okazji Święta Niepodległości  władze miasta Nowy Targ wręczyły mu medal Zasłużonego dla Sportu miasta Nowy  Targ” a w 201e roku w Żywcu zostaje mu nadany tytuł Ambasadora Ziem Górskich. 

 

NT24TV 12.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również