Kamery live
prognoza pogody

Sztuka Jana Bukowskiego w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

12 czerwca 2024 14:32

Wykład Pana prof. Artura Jurczyszyna pt. “Sztuka Jana Bukowskiego” odbędzie się 21 czerwca (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, ul. Jana III Sobieskiego 4.

Sztuka Jana Bukowskiego w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki o tym samym tytule pod redakcją pp. Piotra de Bończa Bukowskiego i Artura Jurczyszyna.

Jan Bukowski (ur. 1873 w Barszczowicach (woj. lwowskie), zm. 1943 w Nowym Targu) był wybitnym artystą, typografem, ilustratorem, prekursorem grafiki użytkowej, malarzem, rysownikiem i witrażystą. Współpracował z wieloma artystami Młodej Polski, w tym ze Stanisławem Wyspiańskim. W latach 1904–1915 był kierownikiem artystycznym drukarni UJ, a od 1912 profesorem Szkoły Przemysłu Artystycznego w Krakowie, będącej wydziałem Państwowej Szkoły Przemysłowej. W 1906 zaprojektował ekslibris Biblioteki Jagiellońskiej. Kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Monachium, Paryżu i we Włoszech.

Andrzej Lach 12.06.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również