Kamery live
prognoza pogody

Sztuczna inteligencja – w sukurs bibliotekom

15 października 2023 14:07

NOWY TARG. Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy odbyło się w nowotarskiej filii w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu. Trzy prelekcje poruszyły ciekawe, innowacyjne tematy.

Sztuczna inteligencja – w sukurs bibliotekom

Mariola Ziemianek (SP w Leśnicy), opowiedziała o metodzie lapbook, po którą z powodzeniem sięga w codziennej pracy z dziećmi. Lapbook czyli w dosłownym tłumaczeniu „książka na kolanach”, to rodzaj książki/teczki tematycznej zaopatrzonej w dodatkowe elementy takie jak np. fałdowane kartki, mini-książki, kieszonki na notatki, ilustracje, zdjęcia. O zaletach tej metody uczestnicy mogli przekonać się, oglądając niezwykle imponujące prace uczniów, które również zostały im zaprezentowane.

Wystąpienie Anny Wróbel z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu dotyczyło aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, takich jak ChatCPT, Magiczne multimedia (Canva) i ElevenLabsoraz ich wykorzystania w promocji biblioteki. Słuchacze zaobserwowali działanie tych narzędzi w czasie rzeczywistym i mogli przekonać się jak zaskakujące rezultaty można dzięki nim osiągnąć. Ponadto zostali zaopatrzeni w praktyczne wskazówki, by móc z nimi eksperymentować w pracy bibliotecznej.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Szczepana Kowalskiego (Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu), który zaprezentował aplikację WorldWall. Ta innowacyjna platforma umożliwia tworzenie interaktywnych tablic, które mogą być wykorzystane w pracy edukacyjnej i promocyjnej biblioteki.

Ponadto kierująca Biblioteką Jagoda Jurkowska zaprezentowała przykłady inspirujących książek zakupionych w tym roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. To doskonała propozycja dla nauczycieli, którzy chcą tworzyć ciekawe scenariusze zajęć i promować czytelnictwo wśród swoich uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego

Spotkanie było nie tylko źródłem nowych inspiracji, ale także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i budowania relacji z innymi bibliotekarzami. Kolejne spotkanie Sieci już pod koniec listopada, na które nowotarska biblioteka pedagogiczna już teraz zaprasza!

…………………………………………………………………

Dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.

Oprac. Anna Wróbel, PBW w Nowym Sączu, filia w Nowym Targu

Anna Szopińska 15.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również