Kamery live
prognoza pogody

Szpital w Nowym Targu gotowy przyjąć pacjentów ze Słowacji

21 lutego 2021 12:41

Taką deklarację złożył wczoraj Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita na terenie nowotarskiego szpitala. Podhalański Szpital Specjalistyczny byłby w stanie uruchomić 20 łóżek z respiratorami dla pacjentów. Ponadto nowotarscy lekarze wzbogacą się o nowy ambulans.

Szpital w Nowym Targu gotowy przyjąć pacjentów ze Słowacji

W ciągu 72 godzin nowotarski szpital byłby w stanie przyjąć chorych z Słowacji. Na pacjentów zza południowej granicy czekałoby 20 łóżek z niezbędnym oprzyrządowaniem do leczenia COVID-19.

 – Dzisiaj szpital w Nowym Targu jest wolnym od Covidu, gdyby była taka potrzeba, chciałbym zadeklarować że jesteśmy gotowi udzielić takiego wsparcia Słowakom, jeśli będą mieli taką potrzebę aby pacjentów przekierować do Polski – mówił wojewoda Łukasz Kmita w obecności starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera i dyrektora Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu Marka Wierzby. – To jest wspólna idea i pokazanie że Polacy, mieszkańcy Małopolski i powiatu nowotarskiego, są solidarni.

Jednocześnie wojewoda zastrzegł, że wszystko zależy od polskiego rządu, w tym ministra Michała Dworczyka, a także od słowackich władz.

 – Te decyzje będą dopiero zapadały na szczeblach rządowych ale chce podkreślić, że w dzisiejszej Europie borykającej się z koronawirusem wszyscy musimy być solidarni – tłumaczył wojewoda. – Oczywiście będziemy nadal wspierać szpital w Nowym Targu. Już przekazaliśmy niezbędny sprzęt, wyposażenie, środki ochrony osobistej, ale także środki na rozbudowę instalacji tlenowej.

Poza pomocą związaną z zwalczaniem pandemii koronawirusa w Polsce, zostanie również wymieniona wysłużona już karetka z siedmioletnim stażem, która dotychczas niosła pomoc m.in. mieszkańcom Czarnego Dunajca.

 – Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wojewodom aby wskazali sześć lokalizacji dla nowych karetek, które zostaną przekazane do szpitali na terenie województwa Małopolskiego. W związku z bardzo dobrą współpracą z dyrektorem Wierzbą, ale także aby w sposób zrównoważony rozwijać Małopolskę i Małopolską Służbę Zdrowia, chcę zakomunikować że niebawem szpital w Nowym Targu otrzyma środki na zakup nowego zespołu ratownictwa medycznego dla Wróblówki – poinformował Łukasz Kmita.

Nowoczesny ambulans na podhalańskich drogach ma pojawić się w ciągu najbliższych miesięcy. 

os 21.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również