Kamery live
prognoza pogody

Szpital szczepi swój personel

31 grudnia 2020 00:23

POWIAT NOWOTARSKI. W miniony poniedziałek Podhalański Szpital Specjalistyczny zainicjował akcję szczepień przeciwko SARS-CoV-2 swojego personelu medycznego i niemedycznego. Od połowy stycznia punkt może służyć także ogółowi mieszkańców.

Szpital szczepi swój personel

Wolę przyjęcia szczepionki zadeklarowała połowa kadry tej placówki. Nowotarska lecznica otrzymała na początek 142 ampułki preparatu firm Pfizer i BioNTech. Szczepienia odbywają się w pomieszczeniach opieki całodobowej, czyli w przyziemiu z wejściem od strony zachodniej, w segmencie zajmowanym przez Powiatowy Urząd Pracy. Każdy zdecydowany przed szczepieniem wypełnia ankietę. Ampułki przechowywane są w lodówce, szczepień dokonuje wykwalifikowany personel. Przygotowanie strzykawki trwa zaledwie chwilkę, a samo podanie szczepionki – zaledwie kilka sekund. Ilość preparatu to bowiem tylko trzy dziesiąte mililitra. Jedna ampułka zawiera 5 dawek. Każdy zaszczepiony opuszcza punkt z karteczką, na której wypisany jest termin podania drugiej koniecznej dawki – przypominającej.

Ponieważ Szpital liczy już ponad 1000 pracowników, szczepienna akcja musi mieć oczywiście swoją logistykę. 

– Będziemy szczepić codziennie, umawiamy kolejne osoby na godzinę – tak, jak są w pracy – żeby nie musiały specjalnie przyjeżdżać z domu – mówi Alicja Jarosińska, wicedyrektor ds. pielęgniarstwa w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym. – W tym tygodniu szczepimy ok. 75 osób, natomiast od przyszłego tygodnia zwiększamy ilość osób do 150, a może nawet 200 tygodniowo.

Ponieważ część personelu już wcześniej przeszła covidową infekcję i teraz ma jeszcze przeciwciała, będzie mogła zapisać się do szczepień i uczynić to w późniejszym terminie. Szpitalny punkt może obsłużyć ok. 60 osób dziennie. To oznacza, że do połowy stycznia powinien się uporać z medycznym i niemedycznym personelem szpitala. Wtedy mógłby otworzyć się również na mieszkańców.

– Tu czekamy na decyzje rządu, natomiast my jesteśmy przygotowani, żeby już w drugiej połowie stycznia szczepić ludność spoza personelu naszego szpitala – zapowiada Alicja Jarosińska. – Chyba nie ma rejonizacji, więc każdy, kto do nas zadzwoni, oczywiście zostanie zaszczepiony i zostanie również zaszczepiony powtórnie, bo szczepionka musi być powtórzona za trzy tygodnie.

Równocześnie z akcją szczepień ruszył ogólnopolski system rejestracji, do którego wprowadza się numer pesel zaszczepionego. Po podaniu dawki przypominającej otrzymuje on odpowiednie zaświadczenie. 

(asz)

 

 

Anna Szopińska 31.12.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również