Kamery live
prognoza pogody

Sylwetki, twarze, magia tafli. Wystawa grafik Gabriela Wolskiego na 90-lecie Klubu PODHALE

25 listopada 2022 12:53
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG.  Chłopakom, którzy tworzyli historię sztandarowej nowotarskiej dyscypliny, trenerskim legendom – można teraz spojrzeć w twarze bez hokejowych masek. Ich sylwetki wkomponowane są w symboliczne, malarskie tła. Ponad 60 grafik, które zawisły przed Salą Tradycji w Miejskiej hali Lodowej, to dzieło Gabriela Wolskiego – plastyka, jednoczenie pasjonata hokeja, kibica, b. członka Zarządu KS PODHALE.

Ekspozycja powstała na 90-lecie Klubu, a złożona jest z prac o ujednoliconych wymiarach: 40 x 22,5 cm. Jej kanwą stały się archiwalne, ale i całkiem świeże zdjęcia: z zasobów Sali Tradycji, ze zbiorów Lidii Olcoń, Józefa Jaskierskiego, Kazimierza Zgierskiego; wykonane przez Jarosława Habera, Tadeusza Bącala, Piotra Rayskiego-Pawlika, Michała Bachulskiego, Pawła Budzyka, Macieja Gębacza. Najstarsze fotografie – pochodzące z lat sześćdziesiątych – zostały poddane graficznej obróbce i koloryzacji. Jedna z najbardziej archiwalnych przedstawia np. legendarnego obrońcę Stanisława Różańskiego.

To, co stworzył związany z Klubem od 2012 roku Gabriel Wolski, nie jest galerią olimpijczyków ani jakimś chronologicznym układem. Obok siebie znalazły się zdjęcia z lat siedemdziesiątych, dziewięćdziesiątych, dwutysięcznych. A że przygotowana pod auspicjami Miejskiego Centrum Kultury wystawa mogła zaistnieć, jest też zasługą wsparcia kilku zaprzyjaźnionych z autorem kibiców i działaczy.

Budząca duże zaciekawienie nowinka to spisana opowieść Stefana Csoricha – pierwszego trenera, który wywalczył złoty medal z juniorami – o tym, jak powstała szarotka, klubowy herb budzący silne skojarzenia i w kraju, i za granicą. Tej historii nie znali klubowi działacze nawet z długim stażem.

Ponad 60 graficznych portretów jest najnowszym, ale oczywiście nie jedynym dziełem Gabriela Wolskiego na rzecz Klubu PODHALE. Pozostanie on w lokalnej skali pionierem, jeśli chodzi o budowanie plastycznego i promocyjnego wizerunku fenomenu nowotarskiego hokeja. Począwszy od pierwszego w życiu plakatu z sylwetką bramkarza, przez lata tworzył on plansze, grafiki, plakaty, zapowiedzi imprez, materiały na telebimy, etiudy filmowe.

38 sylwetek hokeistów – szczególna ekspozycja pod hasłem „W blasku olimpijskiego znicza” ponad sektorami widowni, w miejscu dawnych okien – to również jego prace. Rozpoczęty filmowy cykl „legendy PODHALA” przybliża na razie postaci trenera-wychowawcy Tadeusza KramarzaFrantiška Voříškalegendarnego trenera, który doprowadził drużynę Szarotek do zdobycia pierwszego złotego medalu.

Autor udostępnionej właśnie wystawy grafik włączył również Salę Tradycji w program kolejnych Nocy Muzeów, przyciągając entuzjastów hokeja projekcjami archiwalnych materiałów.

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 25.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również