Kamery live
prognoza pogody

Święto seniorów w Nowym Targu – podsumowanie

25 października 2022 08:43

O świadczeniach społecznych, zdrowiu i bezpieczeństwie rozmawiali seniorzy podczas Dnia Seniora w Nowym Targu. W czasie dwudniowego wydarzenia (20 i 23 października), zorganizowanego przez ZUS już trzeci raz w Nowym Targu, nie zabrakło też zabawy przy dobrej muzyce.

Święto seniorów w Nowym Targu - podsumowanie

W organizację włączyły się inne instytucje: Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Policja, Uniwersytet III Wieku, Nowotarska Rada Seniorów, NFZ, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Miejskie Centrum Kultury.

Pierwszego dnia seniorzy świętowali na Pływalni Miejskiej w Nowym Targu. Przygotowano dla nich wykłady i konsultacje. Ekspert ZUS wyjaśnił, jak funkcjonuje system ubezpieczeń społecznych, od czego zależy wysokość świadczeń emerytalno-rentowych i w jakich okolicznościach można je przeliczyć na nowo. Seniorzy dowiedzieli się także, jak załatwić sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych albo z e-wizyty.

Wiele starszych osób staje się ofiarami oszustów, dlatego przedstawiciele Policji mówili o tym jak zadbać o bezpieczeństwo. Policjanci ostrzegali o zagrożeniach ze strony osób które próbują wyłudzić pieniądze od seniorów, a nawet pozbawić ich majątku, na który pracowali całe życie. Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni w kradzieży oszczędności. Metoda oszustwa „na wnuczka” ewaluowała w ostatnim czasie przybierając inne formy, m. in. oszustwa „na pracownika ZUS”.

Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wzrasta wraz z wiekiem. Lek. med. Maciej Mikulski z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej wyjaśnił, jak dochodzi do tej niebezpiecznej choroby. Podkreślił też znaczenie diety i ruchu w jej zapobieganiu.

O tym, że ważny jest ruch i ćwiczenia w starszym wieku mówili przedstawiciele PZERiI. Po wykładach seniorzy mogli zadbać o zdrowie i samopoczucie. Chętnie korzystali z oferty PPUZ – Instytutu Nauk o Zdrowiu. Mierzyli ciśnienie tętnicze i badali poziom cukru we krwi. Pływalnia Miejska udostępniła seniorom basen, saunę i grotę solną. Niektórzy wzięli udział w zajęciach aqua-aerobiku i aerobiku.

W czasie imprezy seniorzy korzystali z indywidulanych konsultacji. Na pytania odpowiadali m.in. przedstawiciele NFZ.

Drugi dzień Dnia Seniora (w niedzielę, 23 października) odbył się w Miejskim Centrum Kultury. Były to głównie występy artystyczne. Zaśpiewał chór „Srebrne Nuty”, był pokaz tańca współczesnego w wykonaniu zespołu „Wirujące Babki”. Odbył się koncert muzyki francuskiej. Zaprezentowały się również stowarzyszenia senioralne z Nowego Targu.

mat. prasowy ZUS

Nowotarski Dzień Seniora w MCK

Dzień Seniora w Nowym Targu

os 25.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również