transmisja na żywo:
TatrySki Podhale Nowy Targ - GKS Tychy
Zapraszamy już w czwartek 21 marca 2019r. od godz. 17:40 !
oglądaj na żywo
nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Święto Niepodległości – z czwórką odznaczonych nowotarżan

Potrzeba usankcjonowania uchwałą przyznawanych co roku Medali za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu i konieczność dokonania zmian w budżecie – były powodami zwołania jeszcze jednej sesji w trwającej do 16. listopada kadencji Rady Miasta. Tym razem Medale przyznane decyzją Kapituły Honorowej Miasta Nowego Targu uhonorują dwie panie i dwóch panów.

Nowotarski Klub Olimpijczyka wnioskował o przyznanie Medalu Tadeuszowi Japołowi – jednej z legend nowotarskiego hokeja, wzorowi sportowego działacza. Pan Tadeusz to aktywny członek kolejnych zarządów Klubu Hokejowego, wieloletni prezes Klubu Old Boys Podhale Nowy Targ. Na równi z poziomem sportowym i sukcesami Szarotek – zawsze leżały mu na sercu rozbudowa lodowiska i podniesienie standardu obiektu.

Z wnioskiem o uhonorowanie Medalem dra Jana Krzaka – lekarza pulmonologa, samorządowca i społecznika z bardzo długim stażem – wystąpił burmistrz. Dr Krzak to radny miejski II kadencji, radny powiatu nowotarskiego czterech kadencji, równocześnie przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego III i IV kadencji. Na niwie zawodowej jest sędzią Okręgowego Sądu Lekarskiego w Krakowie, pełnił też funkcję zastępcy Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Czynny w strukturach Akcji Katolickiej, przewodniczył jej oddziałowi w parafii św. Katarzyny, wiceprezesował także Diecezjalnemu Instytutowi Akcji w Krakowie.

Zasłużonym działaczom towarzyszą dwie pani uhonorowane za działalność artystyczną. O przyznanie im odznaczeń również wnioskował burmistrz.

Jedna to Dorota Kret – pełna pasji i inicjatywy nauczycielka muzyki. Jest założycielką Studia Piosenki SEPTYMA, które swoimi występami uświetnia wiele uroczystości patriotycznych i okolicznościowych; akcji charytatywnych wydarzeń prozdrowotnych i ekologicznych, daje też szerokie pole do rozwijania wokalnych talentów. Lista sukcesów jej wychowanek co roku powiększa się o laury zdobyte w konkursach i na festiwalach rangi również ogólnopolskiej i międzynarodowej. Spory odsetek młodzieży wywodzącej się ze Studia SEPTYMA kontynuuje wokalne kształcenie również na szczeblu akademickim i wyrasta na ciekawe osobowości muzycznej sceny.

Drugą odznaczoną jest Janina Marcińczak-Maślankowa – samorodna artystka, która doszła do perfekcji i osiągnęła fantastyczne efekty w malarstwie na szkle. Tę dziedzinę sztuki zaczęła uprawiać przez przypadek, rozwijając swój talent i warsztat od ponad 40 lat. Stworzyła całe cykle obrazów – głównie sakralnych, cudownych wizerunków madonn i świętych patronów, ale spod jej pędzla wychodzą także sceny rodzajowe, drogi krzyżowe, nawet malowane moralitety. Charakterystyczne cechy jej malarstwa to przebogata, kwietna ornamentyka okalająca centralnie usytuowaną postać, dekoracyjne tła i trójwymiarowość obrazu polegająca na rozbudowaniu drugiego oraz trzeciego planu. Z czasem artystka zaczęła tworzyć gabarytowe poliptyki z wykorzystaniem starych okiennych ram. Jej dzieła można było podziwiać na wielu wystawach w galeriach i muzeach całego Podhala, w krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym, także na Słowacji w Niemczech. Bardzo często zamawiane i nabywane w celu sprezentowania szczególnym gościom, za pośrednictwem ludźmierskiego Sanktuarium i nowotarskiego Urzędu Miasta trafiły do Watykanu i rozchodzą się po całym świecie.

Kolejne uchwały o odznaczeniu zasłużonych osób radni przyjmowali przez aklamację. Medale zostaną wręczone podczas uroczystości planowanych na sobotę 10. listopada o godz. 16.00, w sali widowiskowej MOK-u.

/asz

3 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna