Kamery live
prognoza pogody

„Świat IZM-ów” w Galerii BWA „Jatki” – międzynarodowa powtórka z historii sztuki

7 listopada 2022 14:32

NOWY TARG. Tajemniczo brzmiący tytuł „Świat IZM-ów” – zwiastuje wystawę, która wpisuje się w szerszą współpracę z województwa małopolskiego z Preszowskim Krajem na Słowacji. Galerii BWA „Jatki” przyszło tym razem gościć część imponujących zbiorów Tatrzańskiej Galerii w Popradzie.

„Świat IZM-ów” w Galerii BWA „Jatki” – międzynarodowa powtórka z historii sztuki

– Wystawa o podobnym tytule była prezentowana w Tatrzańskiej Galerii w Popradzie w 2020 roku – przypominała pani kurator wystawy, Anna Ondrušekova. – Ponieważ mamy bardzo dobre relacje między placówkami, również pani kierownik Ania Dziubas odwiedziła naszą wystawę i bardzo jej się ona spodobała. Spodobał się jej cały pomysł IZM-ów. Stwierdziła, że taką samą wystawę – choć w mniejszym zakresie – chciałaby zaprezentować w Nowym Targu. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę także z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Efekt tego można zobaczyć na tej właśnie wystawie, która jest nieco kameralna, ale bardzo udana. Myślę, że zarówno starsze osoby, jak też młodzież i dzieci będą miały okazję zobaczyć dzieła swoich ulubionych autorów oraz poznać kierunki, które pokazuje wystawa.

Oryginalna ekspozycja w popradzkiej Galerii była nieporównanie większa. Kameralna przestrzeń w Galerii nowotarskiej zmusiła do wyboru 30 dzieł i reprezentujących cztery kierunki charakterystyczne dla sztuki XIX i początków XX wieku. Są to prace wyłącznie słowackich artystów, zainspirowanych nurtami takimi jak impresjonizm, fowizm, kubizm i surrealizm, tworzących od XIX wieku do współczesności. Wielu tych autorów studiowało na Węgrzech, nawet w Paryżu oraz działało w ówczesnych artystycznych kręgach, przenosząc swoje doświadczenia i trendy światowej sztuki na Słowację. Wszystkie prezentowane w Galerii BWA „Jatki” prace są własnością Tatrzańskiej Galerii.

Międzynarodowa ranga wernisażu spowodowała, że do Nowego Targu, razem z panią kurator wystawy, zawitał burmistrz Popradu, Ondrej Kavka. Nie brakło przedstawicielek departamentu kultury Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego  i dyrekcji MCK „Sokół” w Nowym Sączu.

Wystawa została zorganizowana pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Konsula Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie – dra Tomáša Kašaja. Wśród wernisażowych gości była również grupa osób z niedosłuchem, pod opieką tłumaczki migowej, Weroniki Pacygi.

Wszystkie przywiezione z Popradu prace mają wyjątkowo ciepły koloryt, a często – żartobliwy ton. Są emanacją sztuki, która raduje oczy i budzi uśmiech.

Po raz pierwszy natomiast z gitarowym mini-recitalem wystąpił w galeryjnych murach mistrz tego instrumentu – Adrian Furmankiewicz, kameralista z międzynarodowymi sukcesami na koncie, nauczyciel w nowotarskiej Państwowej Szkole Muzycznej.

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 07.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również