Kamery live
prognoza pogody

Susza w Polsce. Na Podhalu sytuacja najlepsza w kraju

29 kwietnia 2020 15:19
Wyciszenie Włącz dźwięk

Gdy w całej Polsce wilgotność gleby często spada poniżej 40 procent, w powiecie nowotarskim ziemia nasączona jest wodą w prawie 80 procentach. Eksperci z IMGW i Wód Polskich przekonują, że sytuacja na Podhalu jest zadowalająca, jednak strażacy alarmują – tylko w tym roku doszło do ponad dwustu pożarów traw i lasów. Tymczasem w ciągu całego ubiegłego roku było ich 130.

Eksperci nie mają wątpliwości, tegoroczna susza może być największą w historii Polski. Tylko w marcu opady deszczu były najniższe od 30 lat, natomiast w całym kraju panuje obecnie trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Sytuacja jest na tyle poważna, że szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi zaapelował do mieszkańców nizinnej części Polski o oszczędzanie wody. 

Tymczasem sytuacja na Podhalu jest zadowalająca. Wilgotność gleby w naszym powiecie wynosi ponad 70%, natomiast stan wody w rzece Dunajec określany jest jako średni. Duży wpływ ma na to położenie geograficzne.

 – Przede wszystkim śnieg w górach był. Śnieg teraz topnieje, który zasila górskie rzeki, poza tym średnia temperatur w górskich rejonach jest nieco niższa niż w pozostałej części kraju – mówi nam Magdalena Gala, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Z kolei strażacy przekonują, że sytuacja na Podhalu jest alarmująca. Tylko w tym roku doszło do 194 pożarów traw i dziesięciu pożarów lasów. Ze względu na brak deszczu ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia (…).

Więcej w poniższym materiale video.

/ps/

Piotr Starmach 29.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również