Kamery live
prognoza pogody

Surowa kara dla nowotarżanina spalającego odpady

2 sierpnia 2017 08:52

Karę grzywny w wysokości 2 tys. złotych oraz 1222 zł tytułem kosztów sądowych będzie musiał zapłacić nowotarżanin, u którego stwierdzono spalanie odpadów.

Surowa kara dla nowotarżanina spalającego odpady

Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska regularnie przeprowadzają kontrole nieruchomości w zakresie stosowania i przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w ramach kompetencji Burmistrza Miasta Nowy Targ.

Na jednej z nieruchomości położonej na terenie miasta, podczas przeprowadzonej kontroli interwencyjnej w dniu 20 lutego 2017 r. stwierdzono spalanie odpadów w postaci płyt meblowych.

Przeprowadzona analiza pobranego popiołu w akredytowanym laboratorium potwierdziła wysokie stężenie niedozwolonych i szkodliwych dla zdrowia substancji, które przy spalaniu płyt trafiły do atmosfery. Taki proceder stanowi wykroczenie w myśl ustawy o odpadach, za który grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł i taką też kwotę uwzględniono w skierowanym wniosku o ukaranie do Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Nowym Targu.

Pierwotnie Sąd wyrokiem nakazowym z dnia 9 maja uznał spalającego odpady winnym popełnionego wykroczenia, lecz wymierzoną karę grzywny uznano za zbyt niską i Burmistrz Miasta złożył sprzeciw do powyższego wyroku. Po ponownym rozpoznaniu sprawy w dniu 13 lipca Sąd Rejonowy w Nowym Targu nałożył karę grzywny w wysokości 2 tys. zł. Ponadto zasądzono kwotę 1222 zł tytułem kosztów sądowych, co wraz z grzywną daje kwotę 3222 zł.

Wymiar grzywny ma być nie tylko karą, lecz ma również pełnić funkcję prewencyjną wobec osób, które nie przestrzegają przepisów o ochronie środowiska.

źródło: UM Nowy Targ

NT24TV 02.08.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również