Kamery live
prognoza pogody

Strażacy apelują o niewypalanie traw

16 marca 2020 11:14

Rozpoczyna się sezon na wypalanie traw. Tylko w ubiegłym roku strażacy w całej Polsce odnotowali ponad 153 tysięcy pożarów, z czego aż prawie 56 tysięcy – czyli 36% – stanowiły pożary traw na łąkach i nieużytkach.

Strażacy apelują o niewypalanie traw

Zdj. Ilustracyjne

W 2019 roku niemal 60% wszystkich pożarów traw miało miejsce w marcu i kwietniu. Jeżeliby spojrzeć na statystyki z ostatnich lat, nie ma powodu do optymizmu. Jeszcze w 2016 roku strażacy w całej Polsce odnotowywali rocznie 36 442 pożarów traw i nieużytków, po trzech latach ta liczba wzrosła do 55 912. Precedens sieje spustoszenie nie tylko w lokalnym ekosystemie. Ogień, który potrafi rozprzestrzeniać się z prędkością nawet 20 km/h, jest niebezpieczeństwem także dla człowieka. Tylko w ubiegłym roku w pożarach traw spłonęło 10 osób. Ile zginęło zwierząt – tego strażacy nie są w stanie zliczyć, aczkolwiek można domniemywać, że liczba sięga tysięcy istnień. 

Dlatego strażacy – m.in. z Nowego Targu – wystartowali z kampanią społeczną “STOP POŻAROM TRAW”.

“Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt” – czytamy w komunikacie Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. 

Straty materialne w 2019 roku szacuje się na prawie 41 milionów złotych, a sami strażacy do pożarów traw musieli wyjeżdżać co 9 minut. Ta statystyka rzecz jasna dotyczy całego kraju, jednak – jak wskazują nowotarscy strażacy – nasz powiat nie ma powodów do dumy.

“W ubiegłym roku w powiecie nowotarskim strażacy wyjeżdżali dużo razy do pożarów traw. Niestety zbliżająca się słoneczna i ciepła aura sprzyja podpaleniom. Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Naszego powiatu o zdrowy rozsądek” – dodają strażacy.

/źródło: PSP Nowy Targ, stoppozaromtraw.pl/

/ps/

Piotr Starmach 16.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również