Kamery live
prognoza pogody

Straż Graniczna na Podhalu z nowym sprzętem

1 stycznia 2021 11:06
Wyciszenie Włącz dźwięk

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem odpowiadają za ochronę granicy państwowej ze Słowacją na odcinku ponad 206 kilometrów. Nowy sprzęt, który trafił do miasta pod Giewontem, od razu przeszedł chrzest bojowy w terenie.

Pod koniec minionego miesiąca Placówka Straży Granicznej w Zakopanem odebrała nowy samochód patrolowy do użytkowania w ciężkim terenie. Jeep Wrangler Sahara uzupełnił dotychczasową flotę pojazdów i znacznie zwiększył możliwość szybkiego dotarcia w ciężko dostępne rejony pogranicza polsko-słowackiego.

Nowy otrzymany pojazd natychmiastowo został zapotrzebowany do służby. Przeszedł pozytywnie chrzest bojowy w terenie. Niewątpliwie Jeep będzie bardzo przydatnym i skutecznym narzędziem dla funkcjonariuszy z Placówki SG w Zakopanem.

Jeepy Wrangler w wersji Sahara to profesjonalne pojazdy do jazdy terenowej. Auta są wyposażone w silniki benzynowe 2.0 Turbo GME o mocy 272 KM i maksymalnym momencie obrotowym 400 Nm, sprzężone z 8-stopniową skrzynia biegów ZF.

Samochody posiadają certyfikat “TrailRated”  co oznacza, że zaliczyły szereg wymagających testów sprawdzających ich możliwości w ciężkich warunkach topograficznych. Jeepy idealnie sprawdzą się w służbie do patrolowania trudno dostępnych, również górzystych terenów przygranicznych. Auta gwarantują wyjątkową stabilność i precyzję podczas szybkiego pokonywania nierównych zakrętów na najtrudniejszych bezdrożach oraz podczas pokonywania wzniesień i przeszkód terenowych. Innowacyjne rozwiązania techniczne zastosowane w zakupionych Jeepach wspomagają oraz informują kierowcę o aktualnych parametrach pojazdu i pokonywanego terenu. Zestaw wskaźników terenowych „Off Road Pages” monitoruje w trakcie jazdy m.in. kąty wychyleń i parametry podzespołów.

Samochody wyposażone są także m.in. w pełne oświetlenie LED, tempomat, czujniki parkowania i kamerę cofania, system przeciwdziałający przewróceniu się pojazdu, dotykowy wyświetlacz multimedialny 8,4” z nawigacją kompatybilną z Android Auto oraz Apple Carplay, a także w wyciągarkę z zestawem zbloczy do samodzielnego wydobywania się z trudnego terenu.

Straż Graniczna zakupiła 60 pojazdów marki Jeep Wrangler Sahara. Zakup pojazdów sfinansowany został z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”. Łączny koszt zakupu to 14,5 mln zł. Cena jednego auta to 241 tys. zł.

/źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej/

Piotr Starmach 01.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również