Kamery live
prognoza pogody

Straż graniczna: 2 samoloty z Cypru i podejrzenie 13 fikcyjnych małżeństw

7 kwietnia 2021 00:27

W trakcie mijającego tygodnia aż 13 cudzoziemców (5 kobiet i 8 mężczyzn) podjęło próbę wjazdu do RP, podając jako cel swojej podróży chęć dołączenia do swojego męża/żony, będącego obywatelem UE. Pary miały rzekomo przebywać w celu turystycznym w Krakowie i po kilku dniach, bezpośrednio lub też przez Niemcy powrócić na Cypr. Żadna z 13 osób nie była w stanie wiarygodny i racjonalny sposób uzasadnić celu swojej podróży i szczegółów, które jej dotyczą, dlatego odmówiono im wjazdu na teren Polski. 

Straż graniczna: 2 samoloty z Cypru i podejrzenie 13 fikcyjnych małżeństw

31 marca 4 obywateli Indii, a 5 kwietnia 2 Hindusów, 3 Pakistańczyków, 3 Nepalczyków oraz 1 Banglijczyk przyleciało do Polski z cypryjskiego Pafos. Każdy z 13 cudzoziemców – w wieku od 24 do 38 lat – podczas  odprawy granicznej przedstawiał do kontroli paszport, zezwolenie na pobyt dla członka rodziny obywatela UE, a także cypryjski certyfikat małżeństwa.

Wszyscy, jako cel swojej podróży deklarowali chęć dołączenia do żony lub męża  – najczęściej obywatela Rumunii, dwukrotnie Bułgarii, a w jednym przypadku obywatela Łotwy, z którymi to mieli się spotkać w Polsce. 

Pary miały rzekomo przebywać w celu turystycznym w Krakowie i po kilku dniach, bezpośrednio lub też przez Niemcy powrócić na Cypr. Żadna z 5 kobiet i żaden z 8 mężczyzn nie byli w stanie wiarygodny i racjonalny sposób uzasadnić celu swojej podróży i szczegółów, które jej dotyczą.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę obecnie panujące ograniczenia, związane z wynajmem miejsc hotelowych na terytorium RP oraz deklarowany cel podróży każdego z obywateli państw trzecich  – tj. wjazd w celu dołączenia do współmałżonka, a następnie pobyt w celu turystycznym – całą sytuację funkcjonariusze z podkrakowskich Balic uznali za wielce podejrzaną.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium RP, każdemu z nich wręczono decyzje o odmowie wjazdu oraz informację dotyczącą procedury szczegółowej kontroli realizowanej wobec obywateli państw trzecich. Ponadto, każdemu z cudzoziemców wydano decyzję o nakazie przebywania w pomieszczeniach dla osób niezaakceptowanych, mieszczących się w Placówce SG w Krakowie-Balicach.

4 kwietnia po południu czworo obywateli Indii odleciało samolotem rejsowym do Pafos. Natomiast pozostała dziewiątka wróci na Cypr jutro rano.

źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej

os 07.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również