Kamery live
prognoza pogody

Strajk w nowotarskich szkołach

Nie ma lekcji, są zajęcia wychowawcze w świetlicy lub w bibliotece. Tak wygląda dzisiejsza rzeczywistość w nowotarskich szkołach. Czy egzaminy gimnazjalne są zagrożone? Na pewno nie w “jedynce” – twierdzą nauczyciele tamtejszej placówki oświatowej.

Strajk w nowotarskich szkołach

Szkoła Podstawowa nr 2. Tu już o 10:00 można było spotkać rodziców odprowadzających własne dzieci ze szkoły. Wszyscy nie kryli zaskoczenia dzisiejszą organizacją lekcyjną w szkole.

 – Rano przyszła nauczycielka i powiedziała, że od dziś rozpoczynają strajk, który nie wiadomo kiedy się skończy – relacjonowała. – Od rana mój syn siedział w świetlicy, czytali sobie książki i ogólnie bawił się z innymi dziećmi.

W większości nowotarskich szkół podstawowych tak właśnie wygląda dzisiejszy dzień. Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze odbywają się w świetlicach, bibliotekach, a nawet w stołówkach. Nauczyciele, którzy strajkują, przesiadują w wyznaczonym ku temu miejscu – w jednej szkole jest to korytarz, w kolejnej pokój nauczycielski, a w jeszcze innej biblioteka. Ale nie we wszystkich szkołach nie odbyły się lekcje.

 – Jedna klasa u nas odbywała zajęcia edukacyjne zgodnie z wyznaczonym planem lekcji, ale reszta spędziła dzień na zajęciach opiekuńczo-wychowawczych w świetlicy – przyznają nauczyciele z komitetu strajkowego Szkoły Podstawowej nr 1.

To automatycznie przełożyło się na liczbę dzieci, które postanowiły w ten dzień przyjść do szkoły. Tylko w „dwójce” rano pokazało się dziesięcioro uczniów. Później liczba ta się zwiększyła, ale nie osiągnęła połowy wszystkich uczęszczających tam dzieci. Taka sytuacja jest również w innych szkołach. W Szkole Podstawowej nr 11 tuż przed południem było około czterdziestu uczniów.

 – Strajkuje u nas zdecydowana większość nauczycieli – mówi Robert Furca, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu. – Jednocześnie zapewniam, że żadne dziecko w godzinach szkolnych, czyli od 7:30 do 16:00 nie zostało bez opieki.

Nauczyciele, którzy nie zdecydowali się na dołączenie do akcji protestacyjnej, prowadzą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy i w bibliotece. Wśród nich są m.in. katecheci, którzy nie przynależą do związków zawodowych. Sama akcja strajkowa przybiera różną formę – i tak w „jedynce” nauczyciele od jutra rozpoczną zajęcia, choć formalnie nadal będą prowadzić protest.

 – Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, bo w środę odbywają się egzaminy gimnazjalne. Strajkujemy dzisiaj, ale jutro pracujemy normalnie i zajęcia również będą odbywać się normalnie – mówią nauczyciele z komitetu strajkowego „jedynki”. – Z kolei środa jest dniem egzaminu gimnazjalnego i pracujemy zgodnie z przyjętym harmonogramem, a egzaminy odbędą się zgodnie z ustaleniami i wytycznymi. Gimnazjaliści są poinformowani, w których salach ma się odbywać egzamin, znają procedurę, zostali odpowiednio przeszkoleni. Podobnie będzie za tydzień w poniedziałek, kiedy ośmioklasiści rozpoczną własne egzaminy.

 – Nie pozostawiamy młodzieży bez opieki, nie narażamy jej na ryzyko związane z przesunięciem terminy egzaminu czy sprawdzianu. Nie mają tego stresu o którym tyle się mówi – tłumaczy kolejna z nauczycielek biorąca udział w akcji protestacyjnej w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Targu.

 – Chcemy, by gimnazjaliści w warunkach odpowiednich, gotowych, zgodnych z procedurą do tego egzaminu gimnazjalnego przystąpili. Tak samo będzie w przypadku ośmioklasistów – mówi przewodniczący tamtejszego komitetu.

Podobnie jest w Szkole Podstawowej nr 3 na Kowańcu. Tam egzaminy osmioklasisty mają zostać zorganizowane nawet jeśli nauczyciele dalej będą prowadzić strajk.

 – 98 procent naszych nauczycieli obecnie strajkuje, większość wzięła L4 – tłumaczy dyrektor szkoły Dominika Snakowska. – Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z rodzicami uczniów dzięki elektronicznemu dziennikowi, jak coś się zmieni to odrazu zostaną poinformowani. 

Wciąż nikt nie jest w stanie ustalić jak długo potrwa strajk nauczycieli. Strona rządowa z związkami nauczycielskimi w dalszym ciągu nie doszły do porozumienia.

/ps/

Piotr Starmach 08.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Stary 21:50 08.04.2019

"98 procent naszych nauczycieli obecnie strajkuje, większość wzięła L4 – tłumaczy dyrektor szkoły Dominika Snakowska"-To L4 się bierze ?Ja myślałem,że L4 wystawia lekarz ,na podstawie rzetelnej diagnozy.

Zobacz również