PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Strajk już tylko w kilku szkołach

Wygląda na to, że to już ostatnie dni strajku nauczycielskiego w Nowym Targu. W większości szkół podstawowych został on zawieszony bądź całkowicie odwołany. Tylko nieliczne komitety prowadzą nadal akcję protestacyjną.

Strajk już tylko w kilku szkołach

 – Funkcjonujemy tak, jak stale powinniśmy funkcjonować – mówią z ulgą władze Szkoły Podstawowej nr 1. Szkolna rzeczywistość w nowotarskiej „jedynce” powraca do normalności. Nauczyciele, którzy przed Świętami Wielkanocnymi dołączyli do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, teraz zdecydowali się zawiesić strajk aż do odwołania. Zajęcia lekcyjne odbywają się tu normalnie, a uczniowie mogą kontynuować program edukacyjny.

Ale taka sytuacja to nie ewenement w Stolicy Podhala. O bezterminowym zawieszeniu strajku zdecydowały również komitety strajkowe m.in. w Szkołach Podstawowych nr 6, 4 czy 5 – z czego w tej ostatniej członkowie komitetu mają się jeszcze naradzić po weekendzie majowym.

 – Strajk jest zawieszony do 6 maja – mówi nam sekretarz Szkoły Podstawowej nr 5, Maria Malinowska. – Do tego czasu wszyscy nauczyciele będą pracować normalnie.

Ale to nie oznacza, że strajku w Nowym Targu już nie ma. Są jeszcze szkoły, gdzie akcja protestacyjna nadal jest prowadzona do odwołania. Jedną z takich placówek oświatowych jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika.

 – Nauczyciele podjęli decyzję o kontynuowaniu strajku po świętach – tłumaczy wicedyrektor „dwójki”, Iwona Bizub. – Są organizowane tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej dla dzieci, którym rodzice nie są w stanie zagwarantować opieki w domu.

Kolejną jest Szkoła Podstawowa nr 11, choć tu akcja protestacyjna przebiega zgoła inaczej. Nauczyciele postanowili prowadzić strajk rotacyjny, dzięki czemu dzieci mogą uczęszczać na lekcje, a nie na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

 – Wszystko wraca do normalności. Czterech czy pięciu nauczycieli strajkuje, ale reszta pracuje normalnie – mówi Robert Furca, dyrektor „jedenastki”.

Przypomnijmy: ogólnopolski strajk nauczycielski rozpoczął się 8 kwietnia i w wielu szkołach w Polsce trwa nadal. Zaplanowane w międzyczasie egzaminy gimnazjalne oraz ósmoklasisty odbyły się bez przeszkód na terenie Nowego Targu i całego Podhala. Następnymi zaplanowanymi egzaminami pozostają matury, które rozpoczną się 6 maja.

/ps/

 

Piotr Starmach 24.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Potomek partyzanta. 17:43 24.04.2019

To są jaja dwóch starych komuchów porwało i Zmanipulowało ludzi w miarę inteligentnych na skalę ogólnopolską jednak nasz naród ma jeszcze słabe fundamenty . Jeszcze jest wiele chorągiewek i judaszy w naszym kraju.

Zobacz również