Kamery live
prognoza pogody

Stop Smog – czyli wspólne spotkanie podhalańskich samorządowców

Wyciszenie Włącz dźwięk

Przedstawiciele podhalańskich samorządów zebrali się dziś w budynku Starostwa Powiatowego na spotkaniu informacyjnym dotyczącym rządowych programów na rzecz walki z niską emisją. Inicjatorem wydarzenia był poseł na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk, a za stronę merytoryczną odpowiadał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. 

Spotkanie było efektem próśb ze strony samorządowców i mieszkańców Podhala, o pomoc w walce ze smogiem. Główne założenia trzech rządowych programów – Stop Smog, Czyste Powietrze oraz Mój Prąd – przedstawiali doradcy energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Celem spotkania było jednak nie tylko przybliżenie, ale także wymiana poglądów i doświadczeń. 

-Liczę na dyskusję. To jest ważne, żebyśmy w tych programach które są przewidziane na najbliższych kilka lat, mogli wypracować takie rozwiązania, które będą efektywnie wykorzystywane przez mieszkańców – mówił inicjator wydarzenia, poseł Arkadiusz Mularczyk – Te spotkania służą też temu, byśmy mogli wsłuchać się w głosy doradców, którzy w gminach wspierają mieszkańców o tym, co należy zmienić, jak też poszerzyć ewentualnie zakres kręgu beneficjentów tych programów. Chciałbym pokazać tutaj różne możliwości współpracy samorządów z WFOŚ, który ma pewne środki na termomodernizację, wymianę pieców, ocieplenie domów. Informacje, które dzisiaj pozyskamy, przekażemy do NFOŚ z prośbą o korektę programów w taki sposób, żeby ułatwić pozyskiwanie tych środków, ale też poszerzyć zakres beneficjentów, czyli osób, które mogą wystąpić o to dofinansowanie – mówił pan poseł zapewniając, że prezes Narodowego Funduszu jest “otwarty na sugestie”. 

Choć frekwencja podczas spotkania nie była zbyt duża, z nowotarskiego magistratu stawiła się na nie aż czteroosobowa delegacja z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele. 

-Jakie nadzieje wiąże miasto z dzisiejszym spotkaniem?

-Przede wszystkim liczymy na to, że usłyszymy informację o uproszczeniu procedur ubiegania się przez właścicieli budynków o dotację z rządowego programu “Czyste powietrze”. Jest też prezentowany program Stop Smog, procedury są w trakcie zmian, śledzimy je na bieżąco i jeżeli przybiorą już ostateczny kształt, wówczas przymierzymy się do tego, żeby również z tego programu spróbować pozyskać środki tym razem dla gminy po to, żeby udzielać dotacji dla mieszkańców. 

-Większość swojego ostatniego sprawozdania poświęcił Pan tematowi walki ze smogiem. Skąd taki pomysł?

-W związku z tym, że temat smogu wraca w okresie grzewczym bardzo mocno, są zbierane podpisy przez grupę mieszkańców dotyczące wstrzymania inwestycji, przeznaczenia środków na wymianę pieców, na dofinansowanie, postanowiłem przekazać kompendium wiedzy, co zostało już zrobione i co jest na bieżąco realizowane. Chciałem też przekazać informację radnym, że nie ma jakiegoś lawinowego zainteresowania wymianą pieców. Potwierdza to dzisiaj doradca z WFOŚ, że mankamentem są duże budynki, w których zostali rodzice, czy dziadkowie, dzieci rozjechały się po świecie, bądź wybudowały swoje domy i oni w swoim domach nie są zainteresowani wymianą na ekologiczne źródła ogrzewania. To jest taki problem, gdzie nawet oferując najlepsze warunki dofinansowania, pomagając w wypełnianiu wniosku, często jest bariera nieuregulowanego stanu prawnego, bądź tego, że rodzice przepisali dzieciom ten dom. Jest to problem, z którym trudno jest się nam zmierzyć. 

-Jak dużo takich domów jest w Nowym Targu? Czy prowadzona inwentaryzacja budynków pozwoli to określić?

-W tym roku planowana jest globalna inwentaryzacja, na zasadzie takich konsultacji z mieszkańcami – czy w ogóle przymierzają się, a jeżeli tak, to na  jakich warunkach byliby skorzy do tego, żeby skorzystać z dofinansowania, czy też zamierzają na własną rękę wymienić piec na inne medium grzewcze. Problem jest złożony, tym niemniej uchwała antysmogowa dla Małopolski wymusza na wszystkich potrzebę ogrzewania na ekologiczne i od tego nie ma odwrotu. 

Materiał filmowy ze spotkania – w “Przeglądzie Tygodniowym”. 

/os

 

os 25.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Beneficjent z doświadczenia 00:22 26.02.2020

Bardzo ważna kwestia, by każdy potencjalny beneficjent, właściciel budynku który chce wymienić starego kopciucha miał możliwość wyboru typu własnego urządzenia ( wówczas regionalnego) spełniającego wymogi dotacji, absolutnie nie na zasadach ogólnych np.przetargu jednego wykonawcy (najczęściej z poza regionu Podhala) który narzuca swoje najtańsze rozwiązanie ponieważ takie w poprzednich latach jak pamiętamy (systemy solarne) przyniosło duże straty i niepowodzenie oraz niezadowolenie z funkcjonowania. Każdy powinien mieć wybór u wykonawców regionalnych którzy potem odpowiadają za swoje usługi oraz serwisują urządzenia. A przy tym pieniążki zainwestowane zostają skonsumowane również regionalnie co podnosi gospodarkę miejscową a nie wyniesioną zyskami poza granice Podhala. Wszystko dla Czystego Powietrza!

Zobacz również