Kamery live
prognoza pogody

Stop pożarom traw!

18 marca 2022 08:45

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Kampania „Stop Pożarom Traw” ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

Stop pożarom traw!

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, oczywiście jest to twierdzenie błędne. Wypalanie traw powoduje szkody środowiskowe zaburzając ekosystem, powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.

Należy pamiętać, że:

  • wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
  • jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Wzorem lat ubiegłych apelujemy o nie wypalanie traw oraz innej suchej roślinności.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została uruchomiona strona internetowa  http://www.stoppozaromtraw.pl/ 

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakaowie

os 18.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również