nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!

12 września 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie odbyła się konferencja ”Bezpieczny Senior w Małopolsce – Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji”. Celem kampanii prowadzonej pod tą właśnie nazwą jest zwiększenie świadomości konsumentów i edukowanie w obszarze praw konsumenta, manipulacyjnych technik sprzedaży i bezpieczeństwa.

Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem Pani Marszałek Marty Malec-Lech, która przedstawiła działania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na rzecz ochrony praw konsumentów seniorów i młodzieży. Następnie Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO, przedstawił problematykę kampanii „Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!” w tym techniki manipulacji, które są stosowanego na tego typu spotkaniach. Zostały zaprezentowane także nagrania, podczas których zostały ukazane nieetyczne działania handlowców. Wyświetlono również edukacyjny spot telewizyjny, przestrzegający przed zakupami na prezentacjach.

Na zakończenie konferencji, Łukasz Salwarowski zaapelował do samorządów, uzdrowisk, hoteli, restauracji itp. o niewynajmowanie powierzchni na pokazy sprzedażowe. Apel został skierowany także do banków, o nieudzielanie kredytów na prezentacjach oraz mediów i organizacji seniorskich o edukowanie, ostrzeganie i promowanie kampanii „Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!”.

Konferencja prasowa „Bezpieczny Senior w Małopolsce” została zorganizowana w ramach edycji małopolskiej kampanii „Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!”. Ponadto został wydrukowany folder, który zostanie dystrybuowany do wszystkich samorządów Województwa Małopolskiego. Projekt przewiduje także produkcje i emisje spotu telewizyjnego oraz radiowego kampanii.

W konferencji wzięli udział m.in. Wioletta Wilimska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki społecznej w Krakowie, przedstawicielki Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Ambasador Głosu Seniora Marek Pilch oraz przedstawiciele organizacji seniorskich.

O kampanii „Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!”

Wydawałoby się, że już tyle powiedziano na temat pokazów i prezentacji, na których sprzedawane są różne bardzo drogie rzeczy, że już nikt się na to nie nabierze. Tymczasem biznes, polegający w dużej mierze na manipulacji sprzedażowej ma się znakomicie i nadal przynosi krociowe zyski organizatorom. A my wciąż dajemy się namówić na zakup różnych produktów, których normalnie byśmy nie kupili, bo ich zwyczajnie nie potrzebujemy, za kwoty, których nie mamy. Często ich cena jest od 10 do 50 razy wyższa aniżeli rynkowa wartość produktu.

W całej Polsce odbywają się setki różnego rodzaju pokazów i prezentacji, na które jesteśmy zapraszani. Sprzedawcy mamią nas darmowymi prezentami, badaniami, masażami – zrobią wszystko, aby zachęcić nas do przyjścia. Niestety bardzo dużo firm sprzedaży bezpośredniej posługuje się manipulacjami oraz sztuczkami handlowymi, aby sprzedać nam, często niepotrzebne, a na pewno zbyt kosztowne produkty. Wykorzystując moment zaskoczenia, bombardując nas informacjami, których nie da się potwierdzić w ciągu kilku chwil szantażując emocjonalnie zdrowiem rodziny i długością życia. Bardzo często doprowadzają do zawarcia umowy i podpisania kredytu na horrendalnie wysokie oprocentowanie.

Każdy z nas może i popełnia błędy w życiu. Każdy może być omylny. Każdy może mieć chwilę słabości.

Stowarzyszenie Manko, Polska Unia Seniorów wraz z Fundacją Aktywizacji Seniorów Teraz stworzyły kampanię „Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji”, którego głównym celem jest opracowanie przestrzeni dla uczciwego handlu z zasadami, upowszechniania wiedzy konsumencko-psychologicznej oraz ostrzeżenia przed manipulacją sprzedażową.

Obecnie poza edukacją seniorów i ich dzieci na warsztatach, stowarzyszenie działa na rzecz edukacji gmin, uzdrowisk i hoteli, aby nie wynajmowały powierzchni pod tego typu nieetyczne praktyki biznesowe. Pragniemy, aby firmy i samorządy złożyły deklarację w tej kwestii. Już pierwsze gminy, hotele oraz uzdrowiska przystąpiły do kampanii. Planujemy także działania na rzecz zmiany prawa, które wzorem innych krajów ograniczą ten nieetyczny proceder – czytamy w materiałach stowarzyszenia, prowadzącego kampanię. 

Projekt skierowany jest nie tylko do seniorów, którzy stanowią grupę potencjalnie najbardziej narażoną na działania nieuczciwych sprzedawców, ale również do osób młodszych, ponieważ to one często mają największy wpływ na podejmowanie działań rodziców czy dziadków. Uświadamianie sobie swoich praw oraz informowanie o manipulacjach handlowych akwizytorów staje się skuteczną bronią przeciw oszustwom i wyłudzeniom. „Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji” jest edukacyjnym cyklem świadomości konsumenta, czyli każdego z nas!. W ramach kampanii prowadzone są warsztaty dla seniorów (do tej pory przeszkolonych zostało już ponad 3500 osób), przygotowane zostały też spoty – radiowy i telewizyjny.

Kampania społeczna „Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji!” przewiduje działania prewencyjne przed dokonywaniem zakupów w warunkach, które nie sprzyjają rozważnemu podjęciu decyzji przez konsumentów. Goście zaproszeni na tego typu spotkania (pokazy, prezentacje, bezpłatne badania) nie są właściwie informowani o celu handlowym, bywają wprowadzani w błąd co do właściwości produktów. W trakcie spotkań bywa wywierana presja i wątpliwy etycznie nacisk na potencjalnych klientów (np. poprzez odwoływanie się do odpowiedzialności za zdrowie rodziny). Klienci po zakupie nie otrzymują wszystkich dokumentów ani nie są informowani o swych prawach(w szczególności o prawie do odstąpienia od umowy).

mat.prasowe

1 1

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy

stop manipulacji manko

14 września, 2019, o 06:37:15

Stowarzyszenie manko nie jest właścicielem znaku towarowego Stop Manipulacji Nie Kupuj Na Prezentacji. Łamie prawo i nie szanuje partnerów, którzy tą akcję wymyślili. Świat niebawem się dowie jakie to manko wspaniałe!!

fundacja FAST

19 września, 2019, o 07:40:10

Manko nielegalnie wykorzystuje znak towarowy Stop manipulacji nie kupuj na prezentacji. Należy on do Fundacji Aktywizacji Seniorów Teraz z Poznania!!!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna
array(2) { [0]=> int(56) [1]=> int(68) }