PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Sto lat od 18 najważniejszej bitwy w dziejach świata

30 lipca 2020 12:34

Już 14 sierpnia w Stolicy Podhala odbędą się uroczystości związane ze stuleciem Bitwy Warszawskiej. Złożone zostaną wieńce pod tablicą pamięci w rynku, odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny i poległych w jej obronie, a także otwarta zostanie wystawa historyczna w Muzeum Drukarstwa.

Sto lat od 18 najważniejszej bitwy w dziejach świata

Burmistrz Miasta Nowego Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 jednego z najważniejszych triumfów orła polskiego. Bez tego zwycięstwa, na przedpolach Warszawy, losy Polski i Europy potoczyłyby się inaczej, o czym pisał Edgar Vincent D’Abernon przewodniczący Międzysojuszniczej Misji do Polski:

 

18. Decydująca bitwa w dziejach świata. Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, i z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji. Z tej okazji zachęcamy do udziału w otwarciu wystawy czasowej pn. Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, ul. Jana III Sobieskiego 4. Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku. Wystawa przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami. Następnie o godzinie 19.00 odbędzie się uroczysta Msza święta w Kościele w. Katarzyny Aleksandryjskiej, po której nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych na nowotarski Rynek.

 

Od godziny 20.00 rozpoczną się przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców pod Tablicą Pamięci 1920 pod Ratuszem Miejskim. Później wraz z Miejską Orkiestrą Dętą pod batut kapelmistrza Marcina Musiaka wspólnie zaśpiewamy pieśni legionowe. Na koniec zapraszamy na seans filmu patriotycznego o Bitwie Warszawskiej 1920.

 

 

/źródło: UM w Nowym Targu/

Piotr Starmach 30.07.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również