Kamery live
prognoza pogody

Stary Szpital w Nowym Targu – “Przemijanie”

Wyciszenie Włącz dźwięk

To miejsce, w którym splotły się losy wielu z nas, mieszkańców Podhala. Tam przez blisko sto lat pracowali, rodzili się, zdrowieli, a czasem też umierali nasi bliscy… Budynek starego szpitala z charakterystyczną fasadą na stałe wrósł w pejzaż Nowego Targu, górując nad miastem. Przez ostatnie lata opuszczony, teraz – po gruntownej rewitalizacji – ma pełnić całkiem inną funkcję, nadal związaną tematycznie z medycyną. Może wy macie jakieś wspomnienia z nim związane? Może obudzą się dzięki tej muzyczno-filmowej impresji?Zachęcamy do oglądania!

Choć oficjalne otwarcie szpitala w Nowym Targu przypadło na pierwszy dzień nowego roku 1914, przygotowania do  budowy obiektu trwały już od lat 80. XIX wieku. Na rzecz tej inwestycji przekazywano darowizny pieniężne, prywatne grunty, pisano też liczne petycje do monarchy w Wiedniu. Cesarz austriacki wyraził zgodę na budowę i w grudniu 1913 roku budynek był już gotowy. Szpital w Nowym Targu nosił początkowo imię cesarza Austro-Węgier, Franciszka Józefa Habsburga, któremu ów cesarz nadał status szpitala publicznego i powszechnego.

(źródło informacji historycznych: Podhalański Szpital Specjalistyczny)

/os

os 24.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
Jacek 18:37 26.02.2021

A ja w tym cholernym szpitalu miałem same złe doświadczenia, i nie tylko ja. Nie rozumiem jak może Pani zachwalać lekarzy tam pracujących w przeszłości i obecnie w nowym budynku szpitala - zwyczajne konowały co myślą ze pozjadali wszystkie rozumy. Specjaliści z Krakowa jak słyszą że pacjent uprzednio był hospitalizowany w Szpitalu w Nowym Targu to oczami tylko przewracają. Żal tylko tych biednych pielęgniarek. Osobiście nie polecam tego szpitala, uciekać stamtąd jak najdalej i omijać szerokim łukiem.

nowotarżanka 19:55 28.04.2019

W tym Szpitalu się urodziłam, nawet tam pracowałam. Tu ratowano mnie w trudnych chwilach. Tu operowano moich rodziców. To był kawał historii. Tu pracowała zawsze dobra ekipa lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego. Dziękuję tym wszystkim, którzy pracowali tam z wielkim poświęceniem. Ten budynek powinien być odrestaurowany i utrzymany jego dawny charakter.

*ANONIM* 02:52 25.04.2019

Mogli choć ratować i wykorzystać nowe budynki które były w dobrym stanie a stare zburzyć które się już nie opłaci remontować !

Zobacz również