nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Stary Szpital w Nowym Targu – „Przemijanie”

To miejsce, w którym splotły się losy wielu z nas, mieszkańców Podhala. Tam przez blisko sto lat pracowali, rodzili się, zdrowieli, a czasem też umierali nasi bliscy… Budynek starego szpitala z charakterystyczną fasadą na stałe wrósł w pejzaż Nowego Targu, górując nad miastem. Przez ostatnie lata opuszczony, teraz – po gruntownej rewitalizacji – ma pełnić całkiem inną funkcję, nadal związaną tematycznie z medycyną. Może wy macie jakieś wspomnienia z nim związane? Może obudzą się dzięki tej muzyczno-filmowej impresji?Zachęcamy do oglądania!

Choć oficjalne otwarcie szpitala w Nowym Targu przypadło na pierwszy dzień nowego roku 1914, przygotowania do  budowy obiektu trwały już od lat 80. XIX wieku. Na rzecz tej inwestycji przekazywano darowizny pieniężne, prywatne grunty, pisano też liczne petycje do monarchy w Wiedniu. Cesarz austriacki wyraził zgodę na budowę i w grudniu 1913 roku budynek był już gotowy. Szpital w Nowym Targu nosił początkowo imię cesarza Austro-Węgier, Franciszka Józefa Habsburga, któremu ów cesarz nadał status szpitala publicznego i powszechnego.

(źródło informacji historycznych: Podhalański Szpital Specjalistyczny)

/os

3 1

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy

25 kwietnia, 2019, o 02:52:24

Mogli choć ratować i wykorzystać nowe budynki które były w dobrym stanie a stare zburzyć które się już nie opłaci remontować !

nowotarżanka

28 kwietnia, 2019, o 19:55:36

W tym Szpitalu się urodziłam, nawet tam pracowałam. Tu ratowano mnie w trudnych chwilach. Tu operowano moich rodziców. To był kawał historii. Tu pracowała zawsze dobra ekipa lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego. Dziękuję tym wszystkim, którzy pracowali tam z wielkim poświęceniem. Ten budynek powinien być odrestaurowany i utrzymany jego dawny charakter.

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna