Kamery live
prognoza pogody

Stary cmentarz – nowa aleja dla konduktów

26 sierpnia 2017 08:27

Każdy rok przynosi jakieś remontowe inwestycje na starym cmentarzu. Tego roku największym zadaniem była przebudowa alei prowadzącej od kościołka św. Anny do Domu Przedpogrzebowego. Jej oddanie zbiegło się w czasie z doprowadzeniem pierwszego segmentu kolumbarium do stanu surowego.

Stary cmentarz – nowa aleja dla konduktów

W ubiegłym roku przebudowane zostały wejście na cmentarz od ul. św. Anny i główna aleja prowadząca w górę. Dotacja wojewody pomogła odrestaurować Kwaterę Legionistów. Odnowione zostało wnętrze kaplicy w Domu Przedpogrzebowym. Pieniądze z Budżetu Obywatelskiego pozwoliły na wykonanie schodów, którymi można wejść na cmentarz od strony Skotnicy.

Dom Przedpogrzebowy, gdzie mieści się też administracja cmentarza, czeka teraz na wymianę mocno już zniszczałego gontowego pokrycia.

Lato było natomiast czasem kolejnej dużej inwestycji na cmentarzu. Po przebudowie zostało właśnie oddanych 240 metrów alei prowadzącej z kościółka św. Anny na plac Domu Przedpogrzebowego. Mocno już zdezelowaną aleję z archaicznych betonowych bloczków nowotarska firma Artura Kołacza wykonała od nowa, włącznie z podbudową. Starą ziemię trzeba było usunąć, podłoże zagęścić, ułożyć obrzeża, a 3 metry szerokości między nimi wypełnić kostką brukową tzw. płukaną, o szorstkiej powierzchni.

Łącznik między kościółkiem a aleją – w nawiązaniu do otoczenia drewnianego zabytku – wyłożony został kostką z granitu. Remontując 240 metrów alei, która jest główną trasą pogrzebowych konduktów, trzeba było oczywiście odtworzyć skrzyżowania z innymi alejkami.

Wzorem głównej alei – całkowitą modernizację przeszło oświetlenie tej kolejnej cmentarnej drogi. Wymieniony został kabel ziemny, zamontowano nowe słupy i nowe oprawy ledowe. Ledy dają bardzo duże oszczędności w zużyciu energii, przy tym efektywniej doświetlają cmentarz. A lampy wyglądają całkiem stylowo.

Koszt prac, włącznie z nadzorem, to 228 tys. zł. Na remont czeka oczywiście wiele kolejnych fragmentów alejek i ścieżek, wykrzywianych przez lata skutkiem opadów, ruchów gruntu i rozrostu korzeni drzew.

Gotowa już alejka dochodzi do placu, gdzie budowa pierwszego segmentu kolumbarium została już doprowadzona do stanu surowego. Od dawna oczekiwany obiekt ma być gotowy do końca września.

/asz

NT24TV 26.08.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również