Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Stacja w Zakopanem zwyciężyła w konkursie „Dworzec Roku 2024”

15 listopada 2024 11:24

Zakończeniem siódmej edycji Konkursu „Dworzec Roku” organizowanego przez Fundację ProKolej była gala połączona z wręczeniem nagród. Zgodnie z decyzją jury, nagroda główna trafiła do Zakopanego, a nagroda publiczności do Dąbrowy Górniczej.

Stacja w Zakopanem zwyciężyła w konkursie „Dworzec Roku 2024”

W trwającym od połowy czerwca konkursie, zgłoszono 128 propozycji ze wszystkich 16 województw. Po wnikliwej selekcji, do audytów zakwalifikowano 17 obiektów. W finałowej siódemce znalazły się: Dąbrowa Górnicza, Goleniów, Konin, Siedlce, Wadowice, Włocławek i Zakopane. O przyznaniu nagrody głównej decydowało pięcioosobowe jury w składzie: Dorota Daszkowska-Kosewska – manager ds. organizacji targów i wydarzeń MTG, dyrektor Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, dr Bartosz Mazur – doradca prezydenta miasta Rybnik ds. transportu zintegrowanego, członek Rady Naukowej Fundacji ProKolej, Igor Sokołowski – dziennikarz TV Polsat i równolegle dyżurny ruchu, Marcin Trela – Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego oraz Dagmara Zawadzka – Członek Zarządu PKP Intercity. Laureatem nagrody publiczności został natomiast zwycięzca głosowania internetowego.

Zdaniem jurorów, najlepszy z siedmiu finalistów okazał się ostatecznie dworzec w Zakopanem. Przy okazji werdyktu podkreślono, że sukcesem towarzyszącym rewitalizacji było odtworzenie historycznego charakteru obiektu i jego wnętrz, a równolegle – połączenie tego z nowoczesnymi standardami obsługi podróżnych.

Jak zauważył Marcin Trela, Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego i zarazem członek tegorocznego jury, o wyborze tegorocznego zwycięzcy zadecydował sposób przeprowadzenia modernizacji i przeprowadzona równolegle przebudowa samej stacji. Jak mówi: – Zakopiański dworzec zapewnia właściwy standard obsługi pasażerów, w tym także osób o szczególnych potrzebach i ograniczonej możliwości poruszania się. Nowy układ torów, w tym cztery długie, 400 metrowe perony są zadaszone i przystosowane do obsługi wydłużonych składów. Dzięki obniżeniu torowiska o niemal metr nie ma potrzeby wsiadania do pociągu po schodach. To wszystko, plus nowe tablice informacyjne tworzą przestrzeń przyjazną wszystkim korzystającym z dworca. Dworzec i wiaty są ciekawe architektonicznie, a całość wieńczy charakterystyczny neon z nazwą miasta. I co najważniejsze, przy rewitalizacji zadbano o zachowanie walorów regionalnych, podkreślono aspekty historyczne oraz kulturowe Podhala, nie przekraczając jednak granicy tandety i kiczu.

– Mnie osobiście zachwyciła przebudowa wnętrza z nawiązaniem do czasów początku kurortu oraz lat 80. i 90. XX wieku. Dbałość o utrzymanie neoklasycystycznej architektury oraz wnętrz w stylu art déco i góralskim, kojarzącym się z górami, przyrodą i tradycją podhalańską – dodaje Dorota Daszkowska- Kosewska, dyrektor Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku, również pełniąca funkcję jurora. – Powrót butelkowej zieleni stolarki okiennej, drewnianych bali na suficie, ciepłej bieli okładzin ściennych i gresowych posadzek, uzupełniono o reliefowe płytki, szklane balustrady z góralskim nadrukiem i koliste lampy z pionowymi oprawami oraz elementy z polerowanego mosiądzu i eleganckiego drewna. Obok elementów historycznych pojawiły się na wskroś nowoczesne meble, ścieżki dotykowe i łącząc całość w estetyczne i przemyślane połączenia historii i teraźniejszości.

Internauci, którzy również mogli głosować w konkursie, przyznali swoje wyróżnienie obiektowi w Dąbrowie Górniczej. Nieużywany przez kilkadziesiąt lat obiekt oddano tu do użytku po gruntownej przebudowie. Do gmachu z czerwonej cegły powróciła obsługa pasażerów i a powierzchnie biurowe przeznaczono na Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Zmieniło się także całe otoczenie W miejscu przejazdu kolejowo-drogowego wybudowano wiadukt, przygotowano nowe miejsca postojowe, otwarto parking rowerowy oraz zrewitalizowane tereny zielone.

– Werdykt profesjonalistów i internautów pokazuje jak ważna jest współpraca środowiska kolejowego z samorządami – podsumowuje Jakub Majewski, Prezes Fundacji „Pro Kolej” i organizator konkursu. – Przykłady Zakopanego i Dąbrowy Górniczej potwierdzają, że przyjazne i ciekawe dworce to element zmian nie tylko w transporcie ale również w przestrzeni miast. A przy okazji jest to promocja przyjaznych środowisku form mobilności i turystyki opartej o kolej.

/źródło: Fundacja Pro Kolej/

 

pstarmach 15.11.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również