Kamery live
prognoza pogody

Stacja monitorująca jakość powietrza znów nie działa

1 stycznia 2017 22:06

Na stronie WIOŚ, nadzorującego system monitoringu jakości powietrza pojawił się komunikat: "Informujemy, że braki wyników automatycznego pomiaru stężeń pyłu zawieszonego PM10 na stacji monitoringu jakości powietrza Nowy Targ, Pl. Słowackiego w dniu 01.01.2017 r. najprawdopodobniej wynikają z niedostosowania pracującego tam analizatora PM10 do pomiaru tak wysokich stężeń, większych od 500 µg/m³."

Stacja monitorująca jakość powietrza znów nie działa

Cd. komunikatu: “W takich warunkach miernik nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego przepływu próbki powietrza wymaganego do wykonania prawidłowego pomiaru. Problem będzie rozwiązywany. Równolegle z pomiarem automatycznym prowadzony jest pomiar stężeń PM10 metodą manualną referencyjną dający w wyniku średnie stężenie z doby. Niestety specyfika tej metody powoduje, że jej wyniki prezentowane są z opóźnieniem.”

Ostatni wynik stężenia pyłu PM10 odnotowano o godzinie 15 i wynosiła 394 mikrogramów/m3. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy stacja odmówiła posłuszeństwa. 

W ostatnim dniu roku, WIOŚ również wystosował mało optymistyczny komunikat odnośnie nowotarskiej stacji, następującej treści: “Komunikat o przekroczeniu poziomu informowania pyłu zawieszonego PM10 i ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego na terenie strefy małopolskiej Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie informuje, że w dniu 31 grudnia 2016 r. wystąpiło na terenie strefy małopolskiej przekroczenie poziomu informowania pyłu zawieszonego PM10 tj: wartości 200 μg/m3 (na stacji Nowy Targ, Pl. Słowackiego)”.

opr. os

 

NT24TV 01.01.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również