Kamery live
prognoza pogody

„Srebrna nuta” – od artystów dla artystów

24 września 2016 06:43

NOWY TARG. Muzyka i plastyka – te dwie dziedziny sztuk łączą się i dopełniają od wieków. Między artystami tworzy się wieź szczególna. Pięknie pokazał to koncert „Srebrna nuta”, rozpoczynający kulminację 25-lecia istnienia Galerii BWA „Jatki” i przez Państwową Szkołę Muzyczną im. Fr. Chopina ofiarowany jubilatce.

„Srebrna nuta” – od artystów dla artystów

To nic, że podhalańska kuźnia muzycznych talentów jest o kilka dziesiątków lat starsza, bo w grudniu świętowała swoje 70-lecie. W przyjaźni wiek się nie liczy. Koncert na 25-lecie był ciągiem wspaniałych muzycznych życzeń dla Galerii, która – nim Szkoła Muzyczna doczekała się nowej siedziby z własną salą koncertową – gościła jej nauczycieli, uczniów i muzykę w ich wykonaniu. Koncerty w galeryjnym wnętrzu, z krzesłami wożonymi prywatnym samochodem przez panią dyrektor muzycznej placówki, Martę Łapczyńską, to wyjątkowo radosna i urocza część historii „Jatek”.

A przy jubileuszu – z towarzyszeniem fortepianu, wiolonczeli, Orkiestry PSM pod batutą pani dyrektor – zabrzmiały utwory m.in. Stanisława Moniuszki, Krzysztofa Janczaka, Mieczysława Karłowicza, Józefa Edmunda Titza, a na koniec – efektownie, żywiołowo wykonana „Orawa” Wojciecha Kilara. Absolwenci Szkoły i wytrawni już wokaliści – Paulina Bielarczyk oraz Jakub Pawlik – czarowali jedno sopranem, drugie tenorem; solo i w duecie. Ciesząc też uszy publiczności  duetem z opery „Upiór w operze” Andrew Lloyda Webbera. Instrumentaliści i śpiewacy musieli się przy tym mieścić w przestrzeni ograniczonej potężnymi organami, które Szkoła pozyskała z Holandii i zainstalowała na scenie.

Gośćmi na tej muzycznej części jubileuszu byli przyjaciele obu placówek, wśród nich też przedstawiciele bratnich miast Nowego Targu – Kieżmarku, Roverbelli, Radevormwaldu. Życzeniom, podziękowaniom z kwiatami, uściskom i czułościom nie byłoby końca, gdyby nie naglił czas wernisażu w „Jatkach”.   

/as

NT24TV 24.09.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również