PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Spotkanie on-line z Łukaszem Wiater. Wygraj książkę

9 listopada 2020 13:25

Muzeum Drukarstwa zaprasza na spotkanie on-line z Łukaszem Wiater, autorem książki My tu Polocy. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości, która ukazała się w związku z obchodami 100. rocznicy przyłączenia części Orawy do Polski, prowadzonymi przez gminę Jabłonka.

Spotkanie on-line z Łukaszem Wiater. Wygraj książkę

Premiera odbędzie się 10 listopada 2020 r. o godzinie 18.00 na profilu facebook Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. Mamy dla Paśstwa po jednym egzemplarzu książek: “My tu Polocy. Niezwykłe yżciorysy orawskich Bojowników Niepodległości” autorstwa Pana Łukasza Wiater oraz “Działania na rzecz przyłączenia Orawy do II Rzeczpospolitej 1918-1920. Zasłużeni w tym czynie” autorstwa Pana Jerzego M. Roszkowskiego. Powyższe publikacje otrzymają dwie pierwsze osoby, które w komentarzu pod filmem wymieni min. dwie postacie zasłużone w walce o przyłączenie Górnej Orawy do Polski.

Publikacja jest wynikiem trzyletniej pracy prowadzonej nad materiałem z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Zawiera przedstawienie zawartości dokumentacji odznaczeniowej, uzupełnione wiedzą, jakiej na temat przedstawianych sylwetek dostarczaj inne źródła. Tych którzy na Orawie pracowali na rzecz Polski były setki. Kobiety i mężczyźni, młodzież, dorośli i seniorzy, rolnicy, przedstawiciele lokalnej elity i duchowieństwa; wszyscy oni połączyli swoje siły, by dalsze życie wieść wśród rodaków, w wolnym i sprawiedliwie urządzonym kraju. Najbardziej zasłużeni doczekali się uhonorowania Krzyżami i Medalami Niepodległości. W wielu wypadkach tylko dziki temu odznaczeniu dziś możemy poznać ich nazwiska i odkryć rzeczywiste rozmiary społecznego poparcia dla idei niepodległości i zjednoczenia z Polską. Użyte w tytule tego opracowania określenie orawscy Bojownicy Niepodległości nawiązuje do dewizy umieszczonej na odznaczeniach, które trafiły do ponad setki Orawian. W ten sposób ich działalność została przez II Rzeczpospolitę uznana za kontynuację i tak sam przysług dla restytucji pastwa, jak i niepodległościowych Polaków z innych polskich ziem wyzwolonych przed stuleciem spod władzy zaborców. Wspomnieć należy, i od 1919 roku do 1920 roku w nowotarskiej drukarni wydawano “Nowiny Spisko-Orawskie” – dodatek do “Gazety Podhalańskiej”. Na łamach czasopisma prowadzono akcji plebiscytów, aby przyłączyć część ziem Spisza i Orawy do Niepodległej Polski. 

/źródło: Muzeum Drukarstwa/

Piotr Starmach 09.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również