Kamery live
prognoza pogody

Spłonęło kultowe schronisko w Gorcach (film, zdjęcia)

30 października 2022 10:11

To był tragiczny dzień w dziejach Ochotnicy Górnej, ale też wiadomość, która poruszyła każdego miłośnika gorczańskiej turystyki. Spłonęło kultowe schronisko na os. Jamne – Gorczańska Chata (zwana “GoChą”; wcześniej znana jako “Hawiarska Koliba”). Mimo wysiłku kilkunastu zastępów straży pożarnej, które nadjechały z pomocą z całej okolicy, drewniany budynek położony w trudno dostępnym terenie spłonął doszczętnie. Dziewięć  osób, które przebywały w schronisku, udało się bezpiecznie ewakuować. Byli to turyści m.in. z Warszawy. 

Spłonęło kultowe schronisko w Gorcach (film, zdjęcia)

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane, ale najbardziej prawdopodobna – to zapalenie się sadzy w przewodzie kominowym. Akcja trwała siedem godzin – od 21 wieczór do 4 nad ranem. Lokalizacja schroniska wykluczała wjazd dużego sprzętu gaśniczego – drewniana chata położona była na wysokości 835 m n.p.m., dokąd prowadzi stroma, raczej wąska ścieżka przez las. 

zdjęcia, film: Tadeusz Królczyk/Facebook

os 30.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również