Kamery live
prognoza pogody

Specjalny Ośrodek – bogatszy o Salę Doświadczania Świata

1 maja 2022 17:18

POWIAT NOWOTARSKI. To pomieszczenie wygląda jak magiczna komnata pełna niezwykłych przedmiotów i kolorowych, świetlnych efektów. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczym Nr 1 została otwarta Sala Doświadczania Świata.

Specjalny Ośrodek – bogatszy o Salę Doświadczania Świata

Jest to pierwsze i na razie jedyne na Podhalu certyfikowane pomieszczenie zaaranżowane według holenderskiej metody  terapii polisensorycznej Snoezelen. Sala Doświadczania Świata będzie miejscem relaksu i zarazem stymulacji oraz rozbudzania kreatywności, wspierania rozwoju.

Każdy, kto się tutaj znajdzie, może spontanicznie wybrać rodzaj bodźca w warunkach wygłuszenia wszelkich bodźców zewnętrznych. Podłogę pokrywa biała, puszysta wykładzina. Ognioodporna materia pod sufitem udrapowana jest na kształt chmurek. Sterowanie kolorami świateł może tworzyć nastrój, sugerować zmienność pór dnia i pór roku. Zmysły koją ciche ptasie trele. Różne rodzaje odpowiednio dobranych bodźców – wzrokowych, słuchowych, dotykowych, zapachowych, smakowych i kinestetycznych – można odbierać z osobna. Taki relaks przynosi pozytywne zmiany emocjonalne i somatyczne. Pomaga też budować relacje dziecka z terapeutą. Łagodzi stres, powoduje otwarcie się na otoczenie, zwiększa poczucia bezpieczeństwa, sprawia radość, przynosi odprężenie.

Terapię tę można z powodzeniem stosować na każdym etapie życia: w domach pomocy społecznej, środowiskowych domach samopomocy, szpitalach, klinikach, hospicjach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz centrach dla dzieci i młodzieży. Stworzenie niezwykłego miejsca to efekt kilkuletnich starań placówki. Koszt przedsięwzięcia już w tej chwili przekroczył 70 tys. zł. Na szczęście znaleźli się pomocni ludzie i instytucje. Na wstępie oczywiście Ośrodek musiał wydzielić i odremontować pomieszczenie.

Pozyskane środki pozwoliły wyposażyć salę urządzenia i pomoce, m.in. w: łóżko wodne z podstawą muzyczną, suchy basen z kulkami, kolumny wodne z panelem sterującym, światłowody, panele podświetlane z aktywną cieczą, drabinę świetlną, lustra, pufy, kotary. W perspektywie jest doposażenie sali w jeszcze inne pożyteczne i przyjemnościowe atrakcje.

Na razie w przedsięwzięciu partycypowały sam Ośrodek oraz sponsorzy: Stowarzyszenie Lions Club Wysoka, pracownicy Banku PKO BP z terenu Małopolski, Fundacja im. Franciszka Stefczyka i Fundacja na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Nowym Targu, dzięki akcji charytatywnej Polskiej Telewizji „Reklama Dzieciom”. Snoezelenową inicjatywę wspomogły też  wpłaty na Radę Rodziców.

Otwarcie Sali – z poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów Szkoły Branżowej I stopnia – było okazją do podziękowania darczyńcom oraz terapeutom zaangażowanym w projekt.

(asz)

 

Anna Szopińska 01.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również