Kamery live
prognoza pogody

Śmigus-Dyngus – miła tradycja, czy chuligaństwo?

16 kwietnia 2017 21:41

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych w naszej tradycji znany jest jako "lany poniedziałek". Pogańska tradycja polewania wodą została zaadaptowana przez chrześcijan, stając się jednym z wielkanocnych zwyczajów. Dziś jednak jest już pozbawiona pierwotnej symboliki, posiadając wyłącznie żartobliwy charakter. Tylko...no właśnie, czy na pewno żartobliwy?

Śmigus-Dyngus - miła tradycja, czy chuligaństwo?

Nie bez powodu w sprawie głos zabiera policja.  I choć pogoda w tym roku nie sprzyja kultywowaniu tradycji, warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach: 

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „ lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach – gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Warto pamiętać też, że za chuligańskie wybryki grozi mandat. 

fot. Paweł Dąbrowski/archiwum MM

NT24TV 16.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również