Kamery live
prognoza pogody

Ślubowanie kadetów – z wielowiekowej wojskowej tradycji

30 kwietnia 2022 11:44

NOWY TARG. Dzień ślubowania kadetów to najbardziej podniosły i wzruszający moment w kilkuletniej edukacji mundurowej młodzieży. Tego roku rotę przysięgi wypowiedziały dwa roczniki – klasy pierwsze i drugie. Ich uroczystość połączyła się z pożegnaniem klas trzecich.

Ślubowanie kadetów – z wielowiekowej wojskowej tradycji

Rota ślubowania kadetów na sztandar Szkoły nawiązuje do wielowiekowej tradycji Wojska Polskiego. Treść mówi o wartościach takich jak honor, godność, sumienność, obowiązek służenia Rzeczypospolitej, szacunek dla munduru i symboli narodowych.

Przez kilka lat nauki w klasach o profilu wojskowym, policyjnym i pożarniczym kadeci dojrzewają do roli kadry obronności naszego kraju. Cześć z nich wybierze kierunek dalszego kształcenia zgodny z przygotowaniem, które zdobyli w istniejącej od 2007 roku nowotarskiej placówce – jedynej szkole mundurowej na południe od Krakowa. 

Dziś już trudno wyobrazić sobie miasto, Podhale i patriotyczne uroczystości bez uczniów w czarnych i zielonych mundurach.  Godnie reprezentują też oni Szkołę i region na różnych zawodach sportowo-obronnych w całej Polsce, zdobywając wysokie miejsca zwłaszcza w strzelectwie sportowym oraz w sztukach walki i samoobrony.

Jednostką Patronacką  Szkoły jest 5 Batalion Dowodzenia w Rząsce. Tam też odbywają się zajęcia teoretyczno-praktyczne. Nad klasami policyjnymi sprawuje patronat Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu. Uczniami klas pożarniczych opiekuje się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Przedstawiciele 5 Batalionu oraz obu komend, także nowo utworzonego Wojskowego Centrum Rekrutacji – byli gośćmi na ślubowaniu. W tym mocno przeżywanym przez kadetów momencie nie brakło oczywiście rodziców. Trzecioklasiści dziękowali swoim nauczycielom i dyrekcji Szkoły, sami odbierali życzenia na dalszą życiową drogę.

Pucharowe i rzeczowe nagrody wraz ze świadectwami ukończenia nauki otrzymali laureaci konkursów historycznych, literackich i recytatorskich oraz zawodów sportowych.  

Uroczystość kończyły pokaz walki i samoobrony, również wiązanka piosenek w wykonaniu szkolnej grupy wokalnej, dedykowana odchodzącym trzecioklasistom.

Wychowującą w duch patriotycznym placówkę opuszczą oni z wpojonymi wartościami, ale też z pamięcią wszystkiego, co przeżyli na obozach kondycyjnych, wycieczkach, spotkaniach z niezwykłymi ludźmi, czy podczas społecznej i charytatywnej pracy.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 30.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również