Kamery live
prognoza pogody

Sieć ciepłownicza zmierza do centrum – szansa dla indywidualnych odbiorców

W najbliższych pięciu latach Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na rozwój i modernizację sieci wyda 17 milionów. Mieszkańcy 13 ulic wraz z życzeniami świątecznymi otrzymali oferty podłączenia do budynków miejskiego ciepła i mają deklarować swoje zainteresowanie przez wypełnienie ankiet do 23. kwietnia. 

Sieć ciepłownicza zmierza do centrum – szansa dla indywidualnych odbiorców

Inwestycje na szeroką skalę możliwe są dzięki ponad 10-milionowej dotacji, jaką na ten cel nowotarskie Przedsiębiorstwo uzyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 7 milionów MPEC wyasygnuje z własnych środków.

O interesujące mieszkańców wskazanych ulic konkrety zapytaliśmy prezesa MPEC-u.

– W najbliższych pięciu latach zamierzamy zmodernizować, wymienić ok. 6 kilometrów sieci rozdzielczej, głównie na osiedlach im. Sikorskiego i Maczka oraz wybudować nowe magistrale, które pozwolą zasilić odbiorców w centrum miasta, począwszy od ul. Krzywej i bocznych ulic, jeśli będzie takie zainteresowanie: Ogrodowej, Mickiewicza oraz Długiej w kierunku Szaflarskiej – mówi Grzegorz Ratter.

Z drugiej strony inwestycja ma pobiec w ulice Na Równi, Podtatrzańską, Podhalańską, być może Ku Studzionkom, Bolesława Wstydliwego i Orkana.

– Ankieta również ma pokazać stopień zainteresowania mieszkańców tych ulic, bo jeśli mieszkańcy innych ulic wykażą większą determinację, by się podłączyć do miejskiego ciepła, to zmienimy swoje plany – deklaruje prezes.

Ideą jest, by mieszkaniec, który zdecyduje się wymienić swoje dotychczasowe źródło ciepła, bez względu na to, czy jest to gaz czy węgiel, nie musiał zapłacić za to ani złotówki. W praktyce wyglądałoby to tak, że MPEC z dotacji i z własnych środków sfinansuje przyłączenie w całości, natomiast węzeł cieplny w tym roku jest dofinansowywany przez miasto, co oznacza, że każdy zdeklarowany mieszkaniec dostanie do 8 tys. zł na ten cel.

Na przyszły rok Urząd Miasta stara się pozyskać takie samo dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jest jeszcze jedna optymistyczna wiadomość.

– Dodatkowo od września tego roku planujemy dostawy ciepła już całorocznego, co oznacza, iż mieszkańcy bloków, którzy uznają, że w czerwcu, w lipcu w sierpniu jest zimno – będą mieli możliwość skorzystania z ciepła sieciowego – zapowiada szef ciepłownictwa. – Poniosą tylko koszty związane z faktycznym zużyciem.

Pilotażowy projekt MPEC-u będzie polegał na takiej przeróbce sieci wewnętrznej, która od przyszłego roku pozwoli dostarczyć mieszkańcom także ciepłą wodę użytkową. Przeróbki w całości sfinansuje Przedsiębiorstwo.

Duża inwestycja zaplanowana na ten rok to wymiana głównej magistrali ciepłowniczej na ul. Podhalańskiej, gdzie cztery lata temu zdarzyła się awaria. Wiąże się to z pewną uciążliwością dla odbiorców, bo sezon grzewczy zakończy się do 10 maja, a wymiana potrwa do końca sierpnia. Służy ona temu, by zlikwidować newralgiczny fragment miejskiej sieci.

Projektowany jest rurociąg w świetle ul. Krzywej, który docelowo zasili obecną Halę Lodową. W tym roku podłączonych będzie pierwszych dziesięciu odbiorców indywidualnych przy ulicach Na Równi, Szaflarskiej i Podtatrzańskiej. W przyszłym roku podłączone zostaną budynki przy ul. Krzywej, gdzie zainteresowanie jest spore i w rejonie skrzyżowanie ulic na Równi z Kopernika.

– Harmonogram mamy szczegółowy, ale będziemy go dostosowali w zależności od zainteresowania mieszkańców w poszczególnych rejonach – uprzedza prezes Ratter.

Wszystkie planowane nowe odcinki sieci mają swoje punkty docelowe w postaci większych odbiorców. Hala Lodowa kończy jedną nitkę, druga pobiegnie do Szkoły Podstawowej Nr 5 i Starostwa – to dwa kluczowe kierunki. Ponieważ na końcu każdej z nich są duże obiekty, da to ekonomiczną opłacalność przedsięwzięć.

Na razie ankiety, które pozwolą na stworzenie mapy zainteresowania w lokalizacjach możliwych do podłączenia, otrzymało ponad 400 mieszkańców. Ankiety mogą być dostarczane zwrotnie w wersji elektronicznej lub pocztą. MPEC stara się również, by były one przyjmowane w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta. Termin składania – do 23. kwietnia.

– W najbliższych tygodniach do osób, które wypełniły ankiety, udadzą się audytorzy, by – poznawszy strukturę mieszkaniową – przedstawić konkretne propozycje finansowe – obiecuje prezes. – Wiadomo, że nie możemy porównać domu 100-metrowego w technologii z lat 50-tych do dzisiejszego budownictwa, zwłaszcza, jeśli takie domki są nieocieplone, niezaizolowane. Dlatego dla każdego z klientów przygotujemy niezależną analizę ekonomiczną i na tej podstawie będzie on mógł podjąć dalsze decyzje.

Koszty przyłączenia pokrywa MPEC, a koszty zakupu węzła i jego montażu – Urząd Miasta, miejmy nadzieję – z dotacji. MPEC dostarczy ciepło do węzła.

– Instalacja w domach jednorodzinnych, z tego, co wiemy, w większości jest przystosowana do tego, by źródło ciepła zaopatrywało budynek zarówno w ciepło, jak i w ciepłą wodę użytkową – mówi szef MPEC-u. – Nasze węzły są dwufunkcyjne i w całości pokryją zapotrzebowanie na ciepło takiego domu czy budynku kamienicznego.

23. kwietnia projekt uciepłownienia centrum będzie prezentowany na sesji Rady Miasta i tam prezes serdecznie zaprasza zainteresowanych. Planowanych jest też kilka spotkań z mieszkańcami, w dogodnych dla nich terminach i lokalizacjach.

Kwestia nieustanie ciekawiąca nowotarżan to oczywiście perspektywa wykorzystania geotermii i jej wpływ na cenę ciepła.

– Cały projekt teraz realizowany jest ściśle powiązany z geotermią – wyjaśnia prezes Ratter.Do pięciu lat nasze ciepło w części będzie pochodziło z nowego odwiertu, który powstanie na terenie gminy Szaflary. Natomiast ciągłe utrzymywanie przez nas mocy produkcyjnych daje mieszkańcom pewność, że te ceny nie wzrosną. Przykładem są poprzedni rok i obecny, kiedy – mimo drastycznego wzrostu cen paliw – obniżyliśmy ceny ciepła o pół procenta. Symbolicznie, ale weźmy pod uwagę, że węgiel w tym czasie podrożał średnio o 18 procent. Ponieważ mamy w planach tak znacznie rozwinąć rynek ciepła – pozwoli to, mam nadzieję, na utrzymanie poziomu, a nawet spadek cen ciepła dla klienta indywidualnego.

Skala porównawcza aktualnych cen wskazuje, że ciepło z MPEC-u będzie tańsze od ciepła z gazu, natomiast nieco droższe od ciepła z węgla.

Harmonogram spotkań z mieszkańcami zostanie podany wkrótce.

/asz

os 17.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Zadowolony mieszkaniec :) 09:50 17.04.2018

Brawo Panie Prezesie, doczekaliśmy przełamania niemocy i braku chęci do rozwoju empecu !

Zobacz również