Kamery live
prognoza pogody

Sensacja ornitologiczna. Sęp pojawił się na Babiej Górze

20 maja 2022 13:31

Przypadek a może zmiany klimatu? Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego zaobserwowali na swoim terenie sępa płowego, któremu najwidoczniej spodobało się na Babiej Górze.

Sensacja ornitologiczna. Sęp pojawił się na Babiej Górze

Fot. Piotr Tabak

Zazwyczaj sępy płowe zamieszkują góry południowej Europy, północno-zachodniej Afryki czy południowo-zachodniej Azji. Ptaki te lęgną się też na górzystych wyspach Morza Śródziemnego. Czasem pojawiają się też w Polsce. Do 2017 odnotowano 66 stwierdzeń, łącznie obserwowano 98 osobników. Było to jednak dawno temu – w Polsce ostatni zanotowany lęg w Pieninach miał miejsce w 1914 roku, później ptak ten pojawiał się nad Wisłą tylko sporadycznie. Teraz znowu można go podziwiać – tym razem na Babiej Górze. 

 – Susza, saharyjski pył, a teraz i Sęp płowy w Polsce – ptak oficjalnie uznany za wymarłego u nas w kraju Podczas posiłku na Hali Śmietanowej, nieopodal Babiogórskiego Parku Narodowego, zauważył go podleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ, Jerzy Sikora – czytamy na tweeterze Dariusza Dziektarza, który podzielił się informacją o obecności sępa na Babiej Górze.

Link do wspomnianego tweeta znaleźć można TUTAJ. Sępy płowe to największe drapieżne ptaki jakie można spotkać w kraju. Pojawiają się nieregularnie i bardzo rzadko.

Piotr Starmach 20.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również