Kamery live
prognoza pogody

Senior z powiatu nowotarskiego przekazał oszustom 90 tys. zł

4 września 2023 14:08

83-letni mieszkaniec powiatu nowotarskiego został oszukany metodą „na wnuczka”. Senior był pewny, że pomaga bliskiej osobie, która miała spowodować wypadek drogowy. Mężczyzna stracił 90 tys. zł.

Senior z powiatu nowotarskiego przekazał oszustom 90 tys. zł

W minioną sobotę około godz. 23 na telefon stacjonarny 83-letniego mieszkańca powiatu nowotarskiego zadzwoniła kobieta, podająca się za policjantkę.

– Poinformowała seniora, że jego wnuczka potrąciła ciężarną kobietę, a w wyniku wypadku poszkodowana straciła dziecko. Teraz sprawczyni grozi więzienie. Jednocześnie zaznaczyła, że jego wnuczka może uniknąć więzienia, jeśli senior wpłaci za nią kaucję. Starszy pan, będąc pewnym, że pomaga bliskiej osobie, przekazał obcemu mężczyźnie 90 000 złotych. Po fakcie okazało się, że jego wnuczka nie spowodowała żadnego wypadku, a on padł ofiarą przestępców – mówi podkom. Dorota Garbacz, rzecznik nowotarskiej policji.

Policja apeluje o rozsądek i przestrzega

Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.

Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.

Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.

Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach działania oszustów!

Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu!

Źródło: KPP Nowy Targ

ag 04.09.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również